logo
namirnica

природен пчелин мед

Шеќери и шеќер деривати
природен пчелин мед содржи 312.00 калории (природен пчелин мед - Храна 100g)

природен пчелин мед содржи:

- 77.20 г јаглехидрати (природен пчелин мед - Храна 100g)

- 0.10 g маст (природен пчелин мед - Храна 100g)

- 0.40 g Протеини (природен пчелин мед - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

природен пчелин мед содржи:

- 5.00 мг калциум (природен пчелин мед - Храна 100g)

- 0.70 мг железо (природен пчелин мед - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (природен пчелин мед - Храна 100g)

- 16.00 mg фосфор (природен пчелин мед - Храна 100g)

- 15.00 mg калиум (природен пчелин мед - Храна 100g)

- 5.00 мг натриум (природен пчелин мед - Храна 100g)


>> Минерали во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу минерали?

витамини

природен пчелин мед содржи:

- 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) (природен пчелин мед - Храна 100g)

- 0.00 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (природен пчелин мед - Храна 100g)

- 0.05 мг витамин Б2 или рибофлавин (природен пчелин мед - Храна 100g)

- 0.03 мг витамин Б6 или пиридоксин (природен пчелин мед - Храна 100g)

- 3.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (природен пчелин мед - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (природен пчелин мед - Храна 100g)


>> Витамини во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамини?


види исто така:

ХРАНА ЗА губење на тежината Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку масти?
Храна богата со магнезиум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу магнезиум?
Храна богата со калциум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу калциум?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Б6?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмалку калории?
Витамини и минерали во Храна кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамини и минерали?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку калории?
Витамин Б1 во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Б1?
Минерали во Храна кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмалку минерали?
Витамини и минерали во Храна кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамини и минерали?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


телешко polumasno ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагне рифови ( исхрана - калории, витамини, минерали )
птици ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Гаџон ( исхрана - калории, витамини, минерали )
лосос (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
путер, Неподправената (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
праски (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка жито ( исхрана - калории, витамини, минерали )
црни маслинки (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
домашни зајачко месо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Турција јајца 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овес ( исхрана - калории, витамини, минерали )
жаба бутче ( исхрана - калории, витамини, минерали )
свинско (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
доматено (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
култивирани печурки (конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
конзервирана туна ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (чипс) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кравјо млеко, бегло ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во телешко polumasno?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во јагне рифови?
Масти во храната. Колку масти е таму во птици?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во Гаџон?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во лосос (свежи)?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во путер, Неподправената (свежи)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more