logo
vrsta

Зеленчук и производи од зеленчук1. лук (сијалицата)

2. морски алги (сув)

3. артишок (за јадење дел)

4. модар патлиџан (суровини)

5. Манголд

6. цвекло (суровини)

7. цвекло (варени)

8. моркови (суровини)

9. моркови (варен)

10. моркови (варен, конзервирана)

11. целер (суровини)

12. целер (варен, конзервирана)

13. култивирани печурки, свежи

14. култивирани печурки (конзервирана)

15. Boletus

16. жолта Chanterelle печурки

17. зелка (суровини)

18. брокули (суровини)

19. брокули (варени)

20. зелена

21. карфиол (суровини)

22. карфиол (варени)

23. Chives (суровини)

24. тиква

25. краставица

26. спанаќ (суровини)

27. спанаќ (варен)

28. бел грав

29. боранија, суровини и

30. боранија (варен, конзервирана)

31. зелена салата

32. леќа (сув)

33. пченка (суровини)

34. диња

35. ротквица (суровини)

36. репа, корен (суровини)

37. кромид (суровини)

38. кромид (сув)

39. црвени кромид

40. слатки компири (суровини)

41. магдонос (суровини)

42. магдонос (сув)

43. црвена пиперка

44. зелен бибер

45. праз (суровини)

46. грав (сува)

47. грашок (варен, конзервирана)

48. компир (суровини)

49. Potatoe (печени во рерна)

50. Potatoe (варени, излупени)

51. Potatoe (пржена)

52. Potatoe (чипс)

53. рен (суровини)

54. соја микроб

55. соја целата сушени семки

56. соја, ферментирани семиња

57. доматено (суровини)

58. доматено (варен, конзервирана)

59. доматно пире во кутии

60. сок од домати, солени

61. доматено (сув)

62. сончогледово семе


Kalorije:


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калории?
>> ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу калории?

Ugljikohidrati:


>> Храна богата со јаглени хидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без Јагленохидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку јагленохидрати?

Proteini:


>> Храна богата со протеини Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку протеини?

Masti:


>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу масти?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку масти?

Vitamini:


>> Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамини?

Minerali:


>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку минерали?


види исто така:

Диета без фосфор кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку фосфор?
Витамин Б2 во храна Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамин Б2?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамин Е?
Храна богата со протеини Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу протеини?
Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини?
Диета без ПРОТЕИН кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку протеини?
Храна богата со јаглени хидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?
Храна богата со калиум кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу калиум?
Храна богата со магнезиум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу магнезиум?
ХРАНА ЗА телесната тежина Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу масти?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


варени солени шунка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
смокви (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кикирики (печени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целер (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
црвена пиперка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кефир ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кондензирана кравјо млеко, незасладена ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целата пилешко јајца 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
рен (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во варени солени шунка?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во смокви (сув)?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во кикирики (печени)?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во целер (варен, конзервирана)?
Железо во храната. Колку железо е таму во моркови (варен, конзервирана)?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во црвена пиперка?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more