logo
vertikala

Витамини во Храна
Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини?

витамин А | витамин Б1 | витамин Б2 | витамин Б6 | витамин Ц | витамин Е


Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини?


1. магдонос (сув)

2. моркови (варен, конзервирана)

3. спанаќ (варен)

4. доматено (сув)

5. карфиол (варени)

6. магдонос (суровини)

7. цвекло (суровини)

8. слатки компири (суровини)

9. пченка (суровини)

10. рен (суровини)

11. тиква

12. бел грав

13. зелен бибер

14. брокули (суровини)

15. карфиол (суровини)

16. соја целата сушени семки

17. Chives (суровини)

18. Potatoe (пржена)

19. зелка (суровини)

20. доматено (суровини)

21. боранија, суровини и

22. црвени кромид

23. црвена пиперка

24. компир (суровини)

25. боранија (варен, конзервирана)

26. модар патлиџан (суровини)

27. сок од домати, солени

28. праз (суровини)

29. доматно пире во кутии

30. кромид (суровини)



>> Витамини во Храна Која храна има најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Која храна има најмалку витамин?

Житарици и житни производи
>> Витамини во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамини?

месо
>> Витамини во Храна Кои месо има најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои месо има најмалку витамин?

деликатеси
>> Витамини во ХРАНА Кои месни производи имаат најмногу витамини?
>> Витамини во ХРАНА Кои месни производи имаат најмалку витамин А?

еленово
>> Витамини во Храна Кои еленово има најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои еленово има најмалку витамини?

живина
>> Витамини во Храна Кои живина има најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои живина има витамини?

птици
>> Витамини во Храна Кои птици имаат најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои птици имаат најмалку витамини?

морски риби
>> Витамини во Храна Кои морските риби имаат најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои морските риби имаат најмалку витамин?

слатководна риба
>> Витамини во Храна Кои слатководни риби имаат најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои слатководни риби имаат најмалку витамини?

Школки, ракови, итн
>> Витамини во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамини?

млеко
>> Витамини во Храна Кои млеко има најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои млеко има најмалку витамин?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Витамини во Храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку витамини?

ферментирани сирења
>> Витамини во ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмногу витамини?
>> Витамини во ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмалку витамини?

живина јајца
>> Витамини во Храна Кои живина јајца имаат најмногу витамини?
>> Витамини во ХРАНА Кои живина јајца имаат најмалку витамини?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамини?

Овошје и овошни производи
>> Витамини во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамини?

масни супстанции
>> Витамини во Храна Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои масти и масни материи имаат најмалку витамини?

Шеќери и шеќер деривати
>> Витамини во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамини?
>> Витамини во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамини?


види исто така:

Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини?
ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу калории?
ХРАНА ЗА телесната тежина кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу масти?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку витамин Е?
Диета без Јагленохидрати кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку јагленохидрати?
Храна богата со калциум Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу калциум?
Храна богата со јаглени хидрати кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?
Храна богата со натриум Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу натриум?
ВИТАМИН Б6 во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Б6?
ВИТАМИН Ц во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамин Ц?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


телешко polumasno ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагода компот конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
мајонезот (домашна) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
елен ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченица гриз ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Brie ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маргарин (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
поле зајак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
печење (леб) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
штука ( исхрана - калории, витамини, минерали )
соја, ферментирани семиња ( исхрана - калории, витамини, минерали )
паштета јајца 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јачмен никулци ( исхрана - калории, витамини, минерали )
карамел ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ротквица (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Gilthead ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка жито ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сончогледово семе ( исхрана - калории, витамини, минерали )
варен мида ( исхрана - калории, витамини, минерали )
свинско печење ( исхрана - калории, витамини, минерали )


А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во телешко polumasno?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во јагода компот конзервирана?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во мајонезот (домашна)?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во елен?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во пченица гриз?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во Brie?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more