logo
namirnica

Potatoe (пржена)

Зеленчук и производи од зеленчук
Potatoe (пржена) содржи 399.00 калории (potatoe (пржена) - Храна 100g)

Potatoe (пржена) содржи:

- 52.00 г јаглехидрати (potatoe (пржена) - Храна 100g)

- 19.00 g маст (potatoe (пржена) - Храна 100g)

- 5.00 g Протеини (potatoe (пржена) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

Potatoe (пржена) содржи:

- 30.00 мг калциум (potatoe (пржена) - Храна 100g)

- 1.60 мг железо (potatoe (пржена) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (potatoe (пржена) - Храна 100g)

- 150.00 mg фосфор (potatoe (пржена) - Храна 100g)

- 0.00 mg калиум (potatoe (пржена) - Храна 100g)

- 0.00 мг натриум (potatoe (пржена) - Храна 100g)


>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу минерали?

витамини

Potatoe (пржена) содржи:

- 1.02 мг Витамин А (ретинол или каротин) (potatoe (пржена) - Храна 100g)

- 0.20 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (potatoe (пржена) - Храна 100g)

- 0.09 мг витамин Б2 или рибофлавин (potatoe (пржена) - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (potatoe (пржена) - Храна 100g)

- 11.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (potatoe (пржена) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (potatoe (пржена) - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини?


види исто така:

Витамин Б1 ВО ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамин Б1?
ВИТАМИН А во храната кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку витамин А?
Витамини во Храна кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамини?
Минерали во Храна Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу минерали?
Витамин Б2 во храна кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку витамин Б2?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калории?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамин Б1?
Диета без фосфор кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку фосфор?
Диета без IRON Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку железо?
Храна богата со протеини кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу протеини?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


козјо сирење (во просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Chives (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
праз (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
телешко тело ( исхрана - калории, витамини, минерали )
жаба бутче ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кравјо млеко, бегло ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско месо сало ( исхрана - калории, витамини, минерали )
портокал (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
штука ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млеко кондензирана кравјо, засладен ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Brie ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
доматено (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цариградско грозде (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пифтија ( исхрана - калории, витамини, минерали )
датуми, овошје со шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ананас (конзервирана во сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ракчиња (свежа) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ротквица (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бела пченица леб ( исхрана - калории, витамини, минерали )


витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во козјо сирење (во просек)?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во chives (суровини)?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во праз (суровини)?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во телешко тело?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во жаба бутче?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во кравјо млеко, бегло?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more