logo
namirnica

малини (свеж сок)

Овошје и овошни производи
малини (свеж сок) содржи 40.00 калории (малини (свеж сок) - Храна 100g)

малини (свеж сок) содржи:

- 9.50 г јаглехидрати (малини (свеж сок) - Храна 100g)

- 0.00 g маст (малини (свеж сок) - Храна 100g)

- 0.30 g Протеини (малини (свеж сок) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои овошје и овошни производи имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кои овошје и овошни производи имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои овошје и овошни производи имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

малини (свеж сок) содржи:

- 29.00 мг калциум (малини (свеж сок) - Храна 100g)

- 0.90 мг железо (малини (свеж сок) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (малини (свеж сок) - Храна 100g)

- 14.00 mg фосфор (малини (свеж сок) - Храна 100g)

- 140.00 mg калиум (малини (свеж сок) - Храна 100g)

- 6.00 мг натриум (малини (свеж сок) - Храна 100g)


>> Минерали во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу минерали?

витамини

малини (свеж сок) содржи:

- 0.04 мг Витамин А (ретинол или каротин) (малини (свеж сок) - Храна 100g)

- 0.02 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (малини (свеж сок) - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б2 или рибофлавин (малини (свеж сок) - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (малини (свеж сок) - Храна 100g)

- 20.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (малини (свеж сок) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (малини (свеж сок) - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамини?


види исто така:

ВИТАМИН А во храната кој го подготвил - преработени овошје имаат најмалку витамин А?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА кој го подготвил - преработени овошје имаат најмногу витамин Е?
ВИТАМИН Ц во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамин Ц?
ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории кој го подготвил - преработени овошје имаат најмногу калории?
Диета без магнезиум Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку магнезиум?
Храна богата со железо Кои овошје и овошни производи имаат најмногу железо?
Диета без IRON Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку железо?
Храна богата со протеини Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу протеини?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамин Б6?
ХРАНА ЗА губење на тежината Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку масти?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


зелена салата ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пилешко јајца во прав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
желка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут, задушени исечени, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пржени колбаси ( исхрана - калории, витамини, минерали )
конзервирана рак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бел грав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
гуска црниот дроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагнешко (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
козјо сирење (во просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
шлаг ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кикирики (печени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боровинки (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сок од грејпфрут во лименки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
торта со јаболки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
свинско печење ( исхрана - калории, витамини, минерали )
мајонезот (купени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
скуша ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ананас (конзервирана во сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Железо во храната. Колку железо е таму во зелена салата?
Железо во храната. Колку железо е таму во пилешко јајца во прав?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во моркови (варен, конзервирана)?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во желка?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во грејпфрут, задушени исечени, конзервирана?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во пржени колбаси?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more