logo
namirnica

пилешки џигер

живина
пилешки џигер содржи 135.00 калории (пилешки џигер - Храна 100g)

пилешки џигер содржи:

- 2.60 г јаглехидрати (пилешки џигер - Храна 100g)

- 4.00 g маст (пилешки џигер - Храна 100g)

- 22.10 g Протеини (пилешки џигер - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои живина има најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кои живина има најмногу протеини?
>> Јаглени хидрати храна богата Кои живина има најмногу јаглехидрати?

минерали

пилешки џигер содржи:

- 16.00 мг калциум (пилешки џигер - Храна 100g)

- 7.40 мг железо (пилешки џигер - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (пилешки џигер - Храна 100g)

- 240.00 mg фосфор (пилешки џигер - Храна 100g)

- 179.00 mg калиум (пилешки џигер - Храна 100g)

- 85.00 мг натриум (пилешки џигер - Храна 100g)


>> Минерали во Храна Кои живина има најмногу минерали?

витамини

пилешки џигер содржи:

- 9.66 мг Витамин А (ретинол или каротин) (пилешки џигер - Храна 100g)

- 0.40 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (пилешки џигер - Храна 100g)

- 2.50 мг витамин Б2 или рибофлавин (пилешки џигер - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (пилешки џигер - Храна 100g)

- 35.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (пилешки џигер - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (пилешки џигер - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кои живина има најмногу витамини?


види исто така:

Храна богата со натриум Кои живина има најмногу натриум?
Минерали во Храна Кои неподготвени - сурова живина има најмалку минерали?
ВИТАМИН Ц во храната Кои неподготвени - сурова живина има најмалку витамин Ц?
Диета без IRON кој го подготвил - обработуваат живина има најмалку железо?
Диета без калиум кој го подготвил - обработените живина има најмалку калиум?
Минерали во Храна Кои живина има најмалку минерали?
МАГНЕЗИУМ храна богата Кои живина има најмногу магнезиум?
Храна богата со фосфор Кои живина има најмногу фосфор?
ВИТАМИН Ц во храната кој го подготвил - обработените живина има барем има витамин Ц?
Витамини и минерали во Храна Кои живина има најмалку витамини и минерали?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


целер (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Срна ( исхрана - калории, витамини, минерали )
растително масло (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јастог (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
конзервирана лосос ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цариградско грозде (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
домашни патка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
полузрнесто ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боранија (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ракчиња (свежа) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
полжав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
орев (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бел рафиниран шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ананас (конзервирана во сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
портокал (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
карфиол (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
филе на свинско месо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардини (цела конзервирана вода) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
телешко polumasno ( исхрана - калории, витамини, минерали )
карамел ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во целер (суровини)?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во Срна?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во растително масло (просек)?
Железо во храната. Колку железо е таму во јастог (варен)?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во конзервирана лосос?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во цариградско грозде (свежи)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more