logo
vrsta

Овошје и овошни производи1. кајсија (свежи)

2. кајсија (сушени)

3. кајсија компот, конзервирана

4. боровинки (свежи)

5. боровинки, конзервирана задушени

6. бадем (сув)

7. ананас (свежи)

8. ананас (конзервирана во сок)

9. кикирики (сув)

10. кикирики (печени)

11. компот од различни плодови, конзервирана

12. дуња (свежи)

13. датуми (свежи)

14. датуми, овошје со шеќер

15. смокви (свежи)

16. смокви (сув)

17. јагоди (свежи)

18. јагода компот конзервирана

19. јагода (џем)

20. малини (свежи)

21. малина џем во конзерва

22. малини (свеж сок)

23. калинка, слатка калинка (свежи)

24. рибизли, црвена и бела

25. цариградско грозде (свежи)

26. лешник (сув)

27. орев (сув)

28. маслинесто зелена (свежи)

29. црни маслинки (свежи)

30. маслинки (солени)

31. портокал (свежи)

32. портокал (свеж сок)

33. грејпфрут (свежи)

34. грејпфрут (свеж сок)

35. грејпфрут, задушени исечени, конзервирана

36. сок од грејпфрут во лименки

37. праски (свежи)

38. круши (свежи)

39. круша, конзервирана во сируп

40. круши (сув)

41. јаболко (свежи)

42. јаболка, захаросани конзервирана

43. сливи (свежи)

44. Pandied слива конзервирана

45. грозје (свежи)

46. грозје (свеж сок)

47. грозје (сува)

48. караница (свежи)

49. караница мармалад


Kalorije:


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои овошје и овошни производи имаат најмалку калории?
>> ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои овошје и овошни производи имаат најмногу калории?

Ugljikohidrati:


>> Храна богата со јаглени хидрати Кои овошје и овошни производи имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без Јагленохидрати Кои овошје и овошни производи имаат најмалку јагленохидрати?

Proteini:


>> Храна богата со протеини Кои овошје и овошни производи имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои овошје и овошни производи имаат најмалку протеини?

Masti:


>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои овошје и овошни производи имаат најмногу масти?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои овошје и овошни производи имаат најмалку масти?

Vitamini:


>> Витамини во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамини?

Minerali:


>> Минерали во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмалку на минерали?


види исто така:

Витамини и минерали во храната кој го подготвил - преработени овошје имаат најмалку витамини и минерали?
Диета без SODIUM Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку натриум?
Диета без калциум Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку калциум?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамин Б6?
ВИТАМИН Ц во храната Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу витамин Ц?
Храна богата со фосфор кој го подготвил - преработени овошје имаат најмногу фосфор?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку калории?
Диета без калиум кој го подготвил - преработени овошје имаат најмалку калиум?
Храна богата со јаглени хидрати кој го подготвил - преработени овошје имаат најмногу јаглехидрати?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу витамин Е?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


еребица ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јаболко (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
зелен бибер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грав (сува) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
црни маслинки (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
караница мармалад ( исхрана - калории, витамини, минерали )
магдонос (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
рен (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сок од домати, солени ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Dace ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во еребица?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во јаболко (свежи)?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во зелен бибер?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во грав (сува)?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во црни маслинки (свежи)?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во караница мармалад?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more