logo
namirnica

праски (свежи)

Овошје и овошни производи
праски (свежи) содржи 50.00 калории (праски (свежи) - Храна 100g)

праски (свежи) содржи:

- 11.60 г јаглехидрати (праски (свежи) - Храна 100g)

- 0.10 g маст (праски (свежи) - Храна 100g)

- 0.60 g Протеини (праски (свежи) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои овошје и овошни производи имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кои овошје и овошни производи имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои овошје и овошни производи имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

праски (свежи) содржи:

- 8.00 мг калциум (праски (свежи) - Храна 100g)

- 0.50 мг железо (праски (свежи) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (праски (свежи) - Храна 100g)

- 22.00 mg фосфор (праски (свежи) - Храна 100g)

- 195.00 mg калиум (праски (свежи) - Храна 100g)

- 1.00 мг натриум (праски (свежи) - Храна 100g)


>> Минерали во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу минерали?

витамини

праски (свежи) содржи:

- 0.27 мг Витамин А (ретинол или каротин) (праски (свежи) - Храна 100g)

- 0.03 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (праски (свежи) - Храна 100g)

- 0.05 мг витамин Б2 или рибофлавин (праски (свежи) - Храна 100g)

- 0.02 мг витамин Б6 или пиридоксин (праски (свежи) - Храна 100g)

- 8.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (праски (свежи) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (праски (свежи) - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамини?


види исто така:

ХРАНА ЗА губење на тежината Кои овошје и овошни производи имаат најмалку масти?
ВИТАМИН А во храната Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу витамин А?
Витамини во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамини?
ХРАНА ЗА губење на тежината кој го подготвил - преработени овошје имаат најмалку масти?
Диета без SODIUM Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку натриум?
ВИТАМИН Б6 во храната кој го подготвил - преработени овошје имаат најмалку витамин Б6?
Витамин Б2 во храна кој го подготвил - преработени овошје имаат најмалку витамин Б2?
ХРАНА ЗА телесната тежина кој го подготвил - преработени овошје имаат најмногу масти?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку витамин Б1?
Храна богата со фосфор Кои овошје и овошни производи имаат најмногу фосфор?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


поле зајак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бонбони - торта (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Ementaler ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јачмен никулци ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пастрмка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
мајонезот (домашна) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
црвени кромид ( исхрана - калории, витамини, минерали )
слатки компири (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кромид (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
корнфлекс ( исхрана - калории, витамини, минерали )
модар патлиџан (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бел грав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Гаџон ( исхрана - калории, витамини, минерали )
стаклен зрно ориз, варени ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ракчиња (свежа) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
магдонос (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
крап ( исхрана - калории, витамини, минерали )
леќа (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Натриум во храната. Колку натриум е таму во поле зајак?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во бонбони - торта (просек)?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во ementaler?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во грејпфрут (свеж сок)?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во јачмен никулци?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во пастрмка?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more