logo
namirnica

овес снегулка

Житарици и житни производи
овес снегулка содржи 347.00 калории (овес снегулка - Храна 100g)

овес снегулка содржи:

- 64.40 г јаглехидрати (овес снегулка - Храна 100g)

- 5.80 g маст (овес снегулка - Храна 100g)

- 13.90 g Протеини (овес снегулка - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои житарки и житни производи имаат најмалку калории?
>> Високо протеинска храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои житарки и житни производи имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

овес снегулка содржи:

- 54.00 мг калциум (овес снегулка - Храна 100g)

- 4.30 мг железо (овес снегулка - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (овес снегулка - Храна 100g)

- 404.00 mg фосфор (овес снегулка - Храна 100g)

- 340.00 mg калиум (овес снегулка - Храна 100g)

- 2.00 мг натриум (овес снегулка - Храна 100g)


>> Минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу минерали?

витамини

овес снегулка содржи:

- 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) (овес снегулка - Храна 100g)

- 0.40 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (овес снегулка - Храна 100g)

- 0.14 мг витамин Б2 или рибофлавин (овес снегулка - Храна 100g)

- 0.58 мг витамин Б6 или пиридоксин (овес снегулка - Храна 100g)

- 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (овес снегулка - храна 100g)

- 2.00 мг витамин Е или токоферол (овес снегулка - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамини?


види исто така:

Диета без магнезиум кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмалку магнезиум?
Витамини во Храна кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмногу витамини?
Витамин Б2 во храна Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмалку Витамин Б2?
Диета без магнезиум Кои житарки и житни производи имаат најмалку магнезиум?
Калциум-богата храна Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмногу калциум?
Витамин Б1 ВО ХРАНА кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмногу витамин Б1?
Витамини и минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамини и минерали?
Храна богата со натриум Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмногу натриум?
ХРАНА ЗА телесната тежина кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмногу масти?
Витамини во Храна Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмалку витамини?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


рибизли, црвена и бела ( исхрана - калории, витамини, минерали )
оризово брашно ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кајсија (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
караница (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
дива свиња ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Турција јајца 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагода (џем) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кромид (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јачмен леб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кикирики (печени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
диња ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бадем (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско месо во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )
павлака со 35% масленост ( исхрана - калории, витамини, минерали )
лешник (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целер (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цвекло (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
црвена пиперка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овчо млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во рибизли, црвена и бела?
Железо во храната. Колку железо е таму во оризово брашно?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во кајсија (свежи)?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во караница (свежи)?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во дива свиња?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во Турција јајца 100 г?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more