logo
namirnica

варен мида

Школки, ракови, итн
варен мида содржи 47.00 калории (варен мида - Храна 100g)

варен мида содржи:

- 1.00 г јаглехидрати (варен мида - Храна 100g)

- 0.30 g маст (варен мида - Храна 100g)

- 10.00 g Протеини (варен мида - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои школки, ракови и сл имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кои школки, ракови и сл имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои школки, ракови и сл имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

варен мида содржи:

- 125.00 мг калциум (варен мида - Храна 100g)

- 20.00 мг железо (варен мида - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (варен мида - Храна 100g)

- 204.00 mg фосфор (варен мида - Храна 100g)

- 43.00 mg калиум (варен мида - Храна 100g)

- 0.00 мг натриум (варен мида - Храна 100g)


>> Минерали во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмногу минерали?

витамини

варен мида содржи:

- 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) (варен мида - Храна 100g)

- 0.00 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (варен мида - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б2 или рибофлавин (варен мида - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (варен мида - Храна 100g)

- 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (варен мида - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (варен мида - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамини?


види исто така:

Витамини и минерали во Храна кој го подготвил - преработени школки, ракови и сл имаат најмногу витамини и минерали?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамин Б1?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории кој го подготвил - преработени школки, ракови и сл имаат најмалку калории?
Диета без IRON Кои неподготвени - сурова школки, ракови и сл имаат најмалку железо?
Храна богата со фосфор Кои неподготвени - сурова школки, ракови и сл имаат најмногу фосфор?
Диета без магнезиум Кои школки, ракови и сл имаат најмалку магнезиум?
Храна богата со јаглени хидрати кој го подготвил - преработени школки, ракови и сл имаат најмногу јаглехидрати?
ХРАНА ЗА телесната тежина кој го подготвил - преработени школки, ракови и сл имаат најмногу масти?
Диета без магнезиум Кои неподготвени - сурова школки, ракови и сл имаат најмалку магнезиум?
ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои школки, ракови и сл имаат најмногу калории?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


паштета јајца 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пилешки џигер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
поле зајак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кравјо млеко, бегло ( исхрана - калории, витамини, минерали )
лешник (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
магдонос (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (чипс) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боранија, суровини и ( исхрана - калории, витамини, минерали )
круши (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Gilthead ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грав (сува) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
суровини тесто ( исхрана - калории, витамини, минерали )
еребица ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кајсија (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
телешко месо рифови ( исхрана - калории, витамини, минерали )
туна (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маргарин (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сончогледово семе ( исхрана - калории, витамини, минерали )
вид рак во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во паштета јајца 100 г?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во пилешки џигер?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во поле зајак?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во грозје (свежи)?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во кравјо млеко, бегло?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во лешник (сув)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more