logo
vertikala

Минерали во ХРАНА
Кои храни имаат најмногу минерали?

калциум | железо | магнезиум | фосфор | калиум | натриум


Минерали во ХРАНА Кои храни имаат најмногу минерали?


1. морски алги (сув)

2. пармезан

3. Ementaler

4. црвена пиперка

5. соја целата сушени семки

6. холандски сирење

7. пченица микроб

8. сардини (цела конзервирана вода)

9. какао во прав

10. пилешко јајца во прав

11. пченка микроб

12. јачмен никулци

13. бадем (сув)

14. јастог (варен)

15. боранија, суровини и

16. меласа

17. сардини (свежи)

18. Камембер

19. лешник (сув)

20. кокошката е жолчка од јајце 100 г

21. суровини пушеле шунка

22. млеко кондензирана кравјо, засладен

23. кајсија (сушени)

24. млечно чоколадо

25. маслинки (солени)

26. маслинесто зелена (свежи)

27. смокви (сув)

28. магдонос (сув)

29. кондензирана кравјо млеко, незасладена

30. орев (сув)>> Минерали во ХРАНА Кои храни имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои храна има најмалку минерали?

Житарици и житни производи
>> Минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмалку минерали?

месо
>> Минерали во Храна Кои месо има најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои месо има најмалку минерали?

деликатеси
>> Минерали во ХРАНА Кои месни производи имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои месни производи имаат најмалку минерали?

еленово
>> Минерали во ХРАНА Кои еленово има најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои еленово има најмалку минерали?

живина
>> Минерали во Храна Кои живина има најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои живина има најмалку минерали?

птици
>> Минерали во Храна Кои птици имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои птици имаат најмалку минерали?

морски риби
>> Минерали во Храна Кои морските риби имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои морските риби имаат најмалку минерали?

слатководна риба
>> Минерали во Храна Кои слатководни риби имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои слатководни риби имаат најмалку минерали?

Школки, ракови, итн
>> Минерали во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмалку минерали?

млеко
>> Минерали во ХРАНА Кои млеко има најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои млеко има најмалку минерали?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Минерали во Храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку минерали?

ферментирани сирења
>> Минерали во ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмалку минерали?

живина јајца
>> Минерали во ХРАНА Кои живина јајца имаат минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои poultra јајца имаат најмалку минерали?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку минерали?

Овошје и овошни производи
>> Минерали во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмалку на минерали?

масни супстанции
>> Минерали во Храна Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои масти и масни материи имаат најмалку минерали?

Шеќери и шеќер деривати
>> Минерали во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку минерали?


види исто така:

Минерали во Храна Кои неподготвени - сурова храна има најмалку минерали?
Диета без калциум Кои неподготвени - сурова храна има најмалку калциум?
МАГНЕЗИУМ храна богата кој го подготвил - обработена храна има најмногу магнезиум?
Диета без магнезиум кој го подготвил - обработена храна има најмалку магнезиум?
МАГНЕЗИУМ храна богата Кои неподготвени - сурова храна има најмногу магнезиум?
Храна богата со протеини Кои храни имаат најмногу протеини?
ХРАНА ЗА губење на тежината Кои неподготвени - сурова храна има најмалку масти?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурова храна има најмалку витамин Б1?
Витамини и минерали во храната кој го подготвил - обработена храна има најмалку витамини и минерали?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои храна има најмалку витамин Е?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


Boletus ( исхрана - калории, витамини, минерали )
праз (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (варени, излупени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јастог (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
шлаг ( исхрана - калории, витамини, минерали )
карфиол (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целер (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагода компот конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
црвена пиперка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
карфиол (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кравјо млеко, бегло ( исхрана - калории, витамини, минерали )
какао - путер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
круши (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
орев (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
зелена салата ( исхрана - калории, витамини, минерали )
лук (сијалицата) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
џемови (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јачмен брашно ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грашок (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сончогледово семе ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Калиум во храната. Колку калиум е таму во Boletus?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во праз (суровини)?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во potatoe (варени, излупени)?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во јастог (варен)?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во шлаг?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во карфиол (суровини)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more