logo
vertikala

Минерали во Храна
Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу минерали?

калциум | железо | магнезиум | фосфор | калиум | натриум


Минерали во Храна Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу минерали?


1. мајонезот (домашна)

2. путер, Неподправената (свежи)

3. мајонезот (купени)

4. маслиново масло

5. какао - путер

6. животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст)

7. растително масло (просек)

8. маргарин (просек)>> Минерали во ХРАНА Кои храни имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои храна има најмалку минерали?

Житарици и житни производи
>> Минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмалку минерали?

месо
>> Минерали во Храна Кои месо има најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои месо има најмалку минерали?

деликатеси
>> Минерали во ХРАНА Кои месни производи имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои месни производи имаат најмалку минерали?

еленово
>> Минерали во ХРАНА Кои еленово има најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои еленово има најмалку минерали?

живина
>> Минерали во Храна Кои живина има најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои живина има најмалку минерали?

птици
>> Минерали во Храна Кои птици имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои птици имаат најмалку минерали?

морски риби
>> Минерали во Храна Кои морските риби имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои морските риби имаат најмалку минерали?

слатководна риба
>> Минерали во Храна Кои слатководни риби имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои слатководни риби имаат најмалку минерали?

Школки, ракови, итн
>> Минерали во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмалку минерали?

млеко
>> Минерали во ХРАНА Кои млеко има најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои млеко има најмалку минерали?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Минерали во Храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку минерали?

ферментирани сирења
>> Минерали во ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмалку минерали?

живина јајца
>> Минерали во ХРАНА Кои живина јајца имаат минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои poultra јајца имаат најмалку минерали?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку минерали?

Овошје и овошни производи
>> Минерали во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмалку на минерали?

масни супстанции
>> Минерали во Храна Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои масти и масни материи имаат најмалку минерали?

Шеќери и шеќер деривати
>> Минерали во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку минерали?


види исто така:

Диета без Јагленохидрати кој го подготвил - преработени масти и масни материи имаат најмалку јагленохидрати?
Храна богата со калиум Кои неподготвени - сурови масти и масни супстанции кои имаат најмногу калиум?
ВИТАМИН А во храната кој го подготвил - преработени масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамин А?
Диета без магнезиум Кои масти и масни материи имаат најмалку магнезиум?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА кој го подготвил - преработени масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамин Е?
Храна богата со јаглени хидрати кој го подготвил - преработени масти и масни супстанции кои имаат најмногу јаглехидрати?
Витамин Б1 ВО ХРАНА кој го подготвил - преработени масти и масни материи имаат најмалку витамин Б1?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории кој го подготвил - преработени масти и масни материи имаат најмалку калории?
Диета без магнезиум Кои неподготвени - сурови масти и масни материи имаат најмалку магнезиум?
ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории кој го подготвил - преработени масти и масни супстанции кои имаат најмногу калории?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


кромид (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Surmullet ( исхрана - калории, витамини, минерали )
малини (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Кокошка белка од јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
шлаг ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сок од грејпфрут во лименки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кајсија компот, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
холандски сирење ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско aitchbone ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кефир ( исхрана - калории, витамини, минерали )
свинско црниот дроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
паштета јајца 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маргарин (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кондензирана кравјо млеко, незасладена ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бадем (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ориз зрна (не излупени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сланина (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
репа, корен (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
рибизли, црвена и бела ( исхрана - калории, витамини, минерали )
путер ( исхрана - калории, витамини, минерали )


В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во кромид (суровини)?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во surmullet?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во малини (свеж сок)?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во Кокошка белка од јајце 100 г?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во шлаг?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во сок од грејпфрут во лименки?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more