logo
namirnica

путер, Неподправената (свежи)

масни супстанции
путер, Неподправената (свежи) содржи 735.00 калории (путер, Неподправената (свежи) - Храна 100g)

путер, Неподправената (свежи) содржи:

- 0.70 г јаглехидрати (путер, Неподправената (свежи) - Храна 100g)

- 81.00 g маст (путер, Неподправената (свежи) - Храна 100g)

- 0.60 g Протеини (путер, Неподправената (свежи) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои масти и масни материи имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

путер, Неподправената (свежи) содржи:

- 16.00 мг калциум (путер, Неподправената (свежи) - Храна 100g)

- 0.19 мг железо (путер, Неподправената (свежи) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (путер, Неподправената (свежи) - Храна 100g)

- 16.00 mg фосфор (путер, Неподправената (свежи) - Храна 100g)

- 23.00 mg калиум (путер, Неподправената (свежи) - Храна 100g)

- 10.00 мг натриум (путер, Неподправената (свежи) - Храна 100g)


>> Минерали во Храна Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу минерали?

витамини

путер, Неподправената (свежи) содржи:

- 0.99 мг Витамин А (ретинол или каротин) (путер, Неподправената (свежи) - Храна 100g)

- 0.00 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (путер, Неподправената (свежи) - Храна 100g)

- 0.01 мг витамин Б2 или рибофлавин (путер, Неподправената (свежи) - Храна 100g)

- 0.15 мг витамин Б6 или пиридоксин (путер, Неподправената (свежи) - Храна 100g)

- 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (путер, Неподправената (свежи) - храна 100g)

- 2.60 мг витамин Е или токоферол (путер, Неподправената (свежи) - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамини?


види исто така:

Диета без IRON Кои неподготвени - сурови масти и масни материи имаат најмалку железо?
Храна богата со јаглени хидрати Кои неподготвени - сурови масти и масни супстанции кои имаат најмногу јаглехидрати?
Витамин Б2 во храна Кои неподготвени - сурови масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамин Б2?
ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои неподготвени - сурови масти и масни супстанции кои имаат најмногу калории?
Храна богата со железо кој го подготвил - преработени масти и масни супстанции кои имаат најмногу железо?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории кој го подготвил - преработени масти и масни материи имаат најмалку калории?
Храна богата со фосфор Кои неподготвени - сурови масти и масни супстанции кои имаат најмногу фосфор?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои масти и масни материи имаат најмалку витамин Е?
Диета без ПРОТЕИН кој го подготвил - преработени масти и масни материи имаат најмалку протеини?
Храна богата со протеини Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу протеини?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


пченка микроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
путер, Неподправената (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (печени во рерна) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут, задушени исечени, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боровинки (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Срна ( исхрана - калории, витамини, минерали )
меласа ( исхрана - калории, витамини, минерали )
варен мида ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јаболко (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Liverwurst ( исхрана - калории, витамини, минерали )
лук (сијалицата) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
домашни зајачко месо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
караница (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагода (џем) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сируп ( исхрана - калории, витамини, минерали )
калинка, слатка калинка (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
артишок (за јадење дел) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско месо сало ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Chives (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
желка ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во пченка микроб?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во путер, Неподправената (свежи)?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во potatoe (печени во рерна)?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во грејпфрут, задушени исечени, конзервирана?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во боровинки (свежи)?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во Срна?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more