logo
namirnica

печење (леб)

Житарици и житни производи
печење (леб) содржи 263.00 калории (печење (леб) - Храна 100g)

печење (леб) содржи:

- 57.70 г јаглехидрати (печење (леб) - Храна 100g)

- 0.50 g маст (печење (леб) - Храна 100g)

- 6.80 g Протеини (печење (леб) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои житарки и житни производи имаат најмалку калории?
>> Високо протеинска храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои житарки и житни производи имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

печење (леб) содржи:

- 24.00 мг калциум (печење (леб) - Храна 100g)

- 0.55 мг железо (печење (леб) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (печење (леб) - Храна 100g)

- 110.00 mg фосфор (печење (леб) - Храна 100g)

- 115.00 mg калиум (печење (леб) - Храна 100g)

- 490.00 мг натриум (печење (леб) - Храна 100g)


>> Минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу минерали?

витамини

печење (леб) содржи:

- 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) (печење (леб) - Храна 100g)

- 0.07 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (печење (леб) - Храна 100g)

- 0.04 мг витамин Б2 или рибофлавин (печење (леб) - Храна 100g)

- 0.18 мг витамин Б6 или пиридоксин (печење (леб) - Храна 100g)

- 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (печење (леб) - храна 100g)

- 0.20 мг витамин Е или токоферол (печење (леб) - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамини?


види исто така:

ВИТАМИН А во храната Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамин А?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамин Б1?
Храна богата со калиум Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмногу калиум?
Храна богата со калиум Кои житарки и житни производи имаат најмногу калиум?
Диета без фосфор Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмалку фосфор?
Диета без Јагленохидрати Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмалку јагленохидрати?
ХРАНА ЗА телесната тежина кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмногу масти?
Храна богата со протеини Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмногу протеини?
ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмногу калории?
Храна богата со железо Кои житарки и житни производи имаат најмногу железо?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


грејпфрут (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млеко кондензирана кравјо, засладен ( исхрана - калории, витамини, минерали )
штука ( исхрана - калории, витамини, минерали )
леќа (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
магдонос (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
козјо сирење (во просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боровинки, конзервирана задушени ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагне рифови ( исхрана - калории, витамини, минерали )
зелка (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (печени во рерна) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
модар патлиџан (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Dace ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грав (сува) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бела пченица леб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млеко во прав кравјо, целата засладен ( исхрана - калории, витамини, минерали )
доматено (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
репа, корен (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
малина џем во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Масти во храната. Колку масти е таму во грејпфрут (свеж сок)?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во млеко кондензирана кравјо, засладен?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во штука?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во леќа (сув)?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во магдонос (суровини)?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во кравјо млеко, матеница, неварен (свежи)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more