logo
namirnica

кравјо млеко, матеница, неварен (свежи)

млеко
кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) содржи 67.00 калории (кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) - Храна 100g)

кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) содржи:

- 4.70 г јаглехидрати (кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) - Храна 100g)

- 3.80 g маст (кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) - Храна 100g)

- 3.30 g Протеини (кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои млеко има најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кои млеко има најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои млеко има најмногу јаглехидрати?

минерали

кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) содржи:

- 137.00 мг калциум (кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) - Храна 100g)

- 0.05 мг железо (кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) - Храна 100g)

- 91.00 mg фосфор (кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) - Храна 100g)

- 143.00 mg калиум (кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) - Храна 100g)

- 77.00 мг натриум (кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) - Храна 100g)


>> Минерали во ХРАНА Кои млеко има најмногу минерали?

витамини

кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) содржи:

- 0.03 мг Витамин А (ретинол или каротин) (кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) - Храна 100g)

- 0.04 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) - Храна 100g)

- 0.16 мг витамин Б2 или рибофлавин (кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) - Храна 100g)

- 0.05 мг витамин Б6 или пиридоксин (кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) - Храна 100g)

- 1.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) - храна 100g)

- 0.06 мг витамин Е или токоферол (кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кои млеко има најмногу витамини?


види исто така:

Диета без калиум Кои млеко има најмалку калиум?
ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои млеко има најмногу калории?
Храна богата со јаглени хидрати Кои млеко има најмногу јаглехидрати?
Храна богата со натриум Кои подготвени - преработени млеко има најмногу натриум?
Диета без фосфор Кои млеко има најмалку фосфор?
Витамини и минерали во Храна Кои неподготвени - сурово млеко има најмногу витамини и минерали?
Храна богата со протеини Кои неподготвени - сурово млеко има најмногу протеини?
ВИТАМИН Ц во храната кој го подготвил - преработени млеко има најмногу витамин Ц?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои млеко има најмалку витамин Е?
Витамини и минерали во Храна Кои млеко има најмалку витамини и минерали?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


бонбони - торта (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
малини (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пастрмка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
свежо сирење ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардини (цела конзервирана вода) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
телешко polumasno ( исхрана - калории, витамини, минерали )
мајонезот (домашна) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагода (џем) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
компот од различни плодови, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маслинки (солени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кромид (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јачмен леб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
култивирани печурки, свежи ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пармезан ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагне рифови ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цариградско грозде (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
варен мида ( исхрана - калории, витамини, минерали )
полузрнесто ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маслинесто зелена (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пржена сланина ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во бонбони - торта (просек)?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во малини (свежи)?
Масти во храната. Колку масти е таму во пастрмка?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во свежо сирење?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во сардини (цела конзервирана вода)?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во телешко polumasno?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more