logo
kriterij

Натриум во храната. Колку натриум е таму во кравјо млеко, матеница, неварен (свежи)?


кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) содржи 77.00 мг натриум (кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) - Храна 100g)

кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) содржи:

- 67.00 калории (кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) - Храна 100g)

- 4.70 г јаглехидрати (кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) - Храна 100g)

- 3.80 g маст (кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) - Храна 100g)

- 3.30 g Протеини (кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) - Храна 100g)минерали

кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) содржи:

- 137.00 мг калциум (кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) - Храна 100g)

- 0.05 мг железо (кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) - Храна 100g)

- 91.00 mg фосфор (кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) - Храна 100g)

- 143.00 mg калиум (кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) - Храна 100g)

- 77.00 мг натриум (кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) - Храна 100g)

витамини

кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) содржи:

- 0.03 мг Витамин А (ретинол или каротин) (кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) - Храна 100g)

- 0.04 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) - Храна 100g)

- 0.16 мг витамин Б2 или рибофлавин (кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) - Храна 100g)

- 0.05 мг витамин Б6 или пиридоксин (кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) - Храна 100g)

- 1.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) - храна 100g)

- 0.06 мг витамин Е или токоферол (кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) - Храна 100g)>> Храна богата со натриум Кои школки, ракови и сл имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои школки, ракови и сл имаат најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои ферментирани сирења имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои ферментирани сирења имаат најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои слатководни риби имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои слатководни риби имаат најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои птици имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои птици имаат најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои овошје и овошни производи имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои овошје и овошни производи имаат најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои морските риби имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои морските риби имаат најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои млеко има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои млеко има најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои месо има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои месо има најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои месни производи имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои месни производи имаат најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои масти и масни материи имаат најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои житарки и житни производи имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои житарки и житни производи имаат најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои живина има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои живина има најмалку натриум?
>> Која храна богата со натриум Кои живина јајца имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои живина јајца имаат најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои еленово има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои еленово има најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Која храна има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Која храна има најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку натриум?


види исто така:

ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои млеко има најмалку калории?
Храна богата со натриум Кои млеко има најмногу натриум?
ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои млеко има најмногу калории?
ВИТАМИН Ц во храната Кои неподготвени - сурово млеко има најмногу витамин Ц?
Храна богата со фосфор Кои подготвени - преработени млеко има најмногу фосфор?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории кој го подготвил - преработени млеко има најмалку калории?
Минерали во ХРАНА Кои млеко има најмногу минерали?
ВИТАМИН Ц во храната Кои млеко има најмногу витамин Ц?
Диета без SODIUM Кои неподготвени - сурово млеко има најмалку натриум?
Витамини во Храна Кои млеко има најмалку витамин?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


суровини пушеле шунка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
зелка (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јачмен брашно ( исхрана - калории, витамини, минерали )
путер, Неподправената (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кромид (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагула (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут, задушени исечени, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
свинско печење ( исхрана - калории, витамини, минерали )
зелена салата ( исхрана - калории, витамини, минерали )
скуша ( исхрана - калории, витамини, минерали )
свежо сирење ( исхрана - калории, витамини, минерали )
никне ( исхрана - калории, витамини, минерали )
`ржан леб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целата пилешко јајца 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сливи (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кременадли ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бел рафиниран шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
орев (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кобила на млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боровинки (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во суровини пушеле шунка?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во зелка (суровини)?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во јачмен брашно?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во путер, Неподправената (свежи)?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во кромид (сув)?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во јагула (свежи)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more