logo
namirnica

цариградско грозде (свежи)

Овошје и овошни производи
цариградско грозде (свежи) содржи 33.00 калории (цариградско грозде (свежи) - Храна 100g)

цариградско грозде (свежи) содржи:

- 6.40 г јаглехидрати (цариградско грозде (свежи) - Храна 100g)

- 0.40 g маст (цариградско грозде (свежи) - Храна 100g)

- 0.90 g Протеини (цариградско грозде (свежи) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои овошје и овошни производи имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кои овошје и овошни производи имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои овошје и овошни производи имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

цариградско грозде (свежи) содржи:

- 32.00 мг калциум (цариградско грозде (свежи) - Храна 100g)

- 0.50 мг железо (цариградско грозде (свежи) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (цариградско грозде (свежи) - Храна 100g)

- 31.00 mg фосфор (цариградско грозде (свежи) - Храна 100g)

- 200.00 mg калиум (цариградско грозде (свежи) - Храна 100g)

- 2.00 мг натриум (цариградско грозде (свежи) - Храна 100g)


>> Минерали во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу минерали?

витамини

цариградско грозде (свежи) содржи:

- 0.09 мг Витамин А (ретинол или каротин) (цариградско грозде (свежи) - Храна 100g)

- 0.10 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (цариградско грозде (свежи) - Храна 100g)

- 0.03 мг витамин Б2 или рибофлавин (цариградско грозде (свежи) - Храна 100g)

- 0.02 мг витамин Б6 или пиридоксин (цариградско грозде (свежи) - Храна 100g)

- 28.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (цариградско грозде (свежи) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (цариградско грозде (свежи) - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамини?


види исто така:

Витамини и минерали во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамини и минерали?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамин Б1?
Диета без IRON Кои овошје и овошни производи имаат најмалку железо?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу витамин Б1?
ВИТАМИН Ц во храната Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу витамин Ц?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамин Б6?
Витамини во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамини?
Диета без фосфор кој го подготвил - преработени овошје имаат најмалку фосфор?
Храна богата со калциум Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу калциум?
Витамини и минерали во Храна Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу витамини и минерали?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


Турција јајца 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
корнфлекс ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пастрмка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
конзервирана туна ( исхрана - калории, витамини, минерали )
дива свиња ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овчо млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
калинка, слатка калинка (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ракчиња (свежа) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
доматено (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско месо сало ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагода (џем) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Камембер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
артишок (за јадење дел) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бел грав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
култивирани печурки, свежи ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ослиќ ( исхрана - калории, витамини, минерали )
портокал (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Liverwurst ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пилешко ( исхрана - калории, витамини, минерали )


ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во Турција јајца 100 г?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во корнфлекс?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во пастрмка?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во конзервирана туна?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во дива свиња?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во овчо млеко?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more