logo
namirnica

грејпфрут (свеж сок)

Овошје и овошни производи
грејпфрут (свеж сок) содржи 41.00 калории (грејпфрут (свеж сок) - Храна 100g)

грејпфрут (свеж сок) содржи:

- 9.50 г јаглехидрати (грејпфрут (свеж сок) - Храна 100g)

- 0.10 g маст (грејпфрут (свеж сок) - Храна 100g)

- 0.50 g Протеини (грејпфрут (свеж сок) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои овошје и овошни производи имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кои овошје и овошни производи имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои овошје и овошни производи имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

грејпфрут (свеж сок) содржи:

- 9.00 мг калциум (грејпфрут (свеж сок) - Храна 100g)

- 0.30 мг железо (грејпфрут (свеж сок) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (грејпфрут (свеж сок) - Храна 100g)

- 13.00 mg фосфор (грејпфрут (свеж сок) - Храна 100g)

- 140.00 mg калиум (грејпфрут (свеж сок) - Храна 100g)

- 2.00 мг натриум (грејпфрут (свеж сок) - Храна 100g)


>> Минерали во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу минерали?

витамини

грејпфрут (свеж сок) содржи:

- 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) (грејпфрут (свеж сок) - Храна 100g)

- 0.04 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (грејпфрут (свеж сок) - Храна 100g)

- 0.02 мг витамин Б2 или рибофлавин (грејпфрут (свеж сок) - Храна 100g)

- 0.01 мг витамин Б6 или пиридоксин (грејпфрут (свеж сок) - Храна 100g)

- 45.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (грејпфрут (свеж сок) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (грејпфрут (свеж сок) - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамини?


види исто така:

Диета без Јагленохидрати кој го подготвил - преработени овошје имаат најмалку јагленохидрати?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку витамин Е?
ВИТАМИН Ц во храната кој го подготвил - преработени овошје имаат најмногу витамин Ц?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу витамин Б1?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои овошје и овошни производи имаат најмалку на витамин Б1?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА кој го подготвил - преработени овошје имаат најмалку витамин Е?
Храна богата со калиум Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу калиум?
Диета без калциум Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку калциум?
Диета без IRON Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку железо?
Диета без фосфор Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку фосфор?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


`ржан леб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млеко во прав кравјо, целата засладен ( исхрана - калории, витамини, минерали )
скуша ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
вид рак во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )
шума зајак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
соја, ферментирани семиња ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јастог (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Boloney ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Zwieback ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ориз зрна (не излупени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бел рафиниран шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јачмен никулци ( исхрана - калории, витамини, минерали )
смокви (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боранија, суровини и ( исхрана - калории, витамини, минерали )
праски (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пилешко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
харинга (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
црни маслинки (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во `ржан леб?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во млеко во прав кравјо, целата засладен?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во скуша?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во моркови (варен)?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во вид рак во конзерва?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во шума зајак?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more