logo
vertikala

Храна богата со протеини
Кои овошје и овошни производи имаат најмногу протеини?


Храна богата со протеини Кои овошје и овошни производи имаат најмногу протеини?


1. кикирики (печени) содржи 26.90 g Протеини Храна 100g

2. кикирики (сув) содржи 23.00 g Протеини Храна 100g

3. бадем (сув) содржи 20.00 g Протеини Храна 100g

4. орев (сув) содржи 15.00 g Протеини Храна 100g

5. лешник (сув) содржи 13.30 g Протеини Храна 100g

6. кајсија (сушени) содржи 4.60 g Протеини Храна 100g

7. смокви (сув) содржи 4.10 g Протеини Храна 100g

8. грозје (сува) содржи 2.60 g Протеини Храна 100g

9. датуми (свежи) содржи 2.20 g Протеини Храна 100g

10. датуми, овошје со шеќер содржи 2.20 g Протеини Храна 100g

11. круши (сув) содржи 1.70 g Протеини Храна 100g

12. црни маслинки (свежи) содржи 1.60 g Протеини Храна 100g

13. маслинки (солени) содржи 1.20 g Протеини Храна 100g

14. смокви (свежи) содржи 1.10 g Протеини Храна 100g

15. малини (свежи) содржи 1.10 g Протеини Храна 100g

16. рибизли, црвена и бела содржи 1.10 g Протеини Храна 100g

17. портокал (свежи) содржи 1.00 g Протеини Храна 100g

18. цариградско грозде (свежи) содржи 0.90 g Протеини Храна 100g

19. грозје (свежи) содржи 0.90 g Протеини Храна 100g

20. кајсија (свежи) содржи 0.80 g Протеини Храна 100g

21. маслинесто зелена (свежи) содржи 0.80 g Протеини Храна 100g

22. сливи (свежи) содржи 0.80 g Протеини Храна 100g

23. јагоди (свежи) содржи 0.70 g Протеини Храна 100g

24. кајсија компот, конзервирана содржи 0.60 g Протеини Храна 100g

25. јагода (џем) содржи 0.60 g Протеини Храна 100g

26. малина џем во конзерва содржи 0.60 g Протеини Храна 100g

27. портокал (свеж сок) содржи 0.60 g Протеини Храна 100g

28. грејпфрут (свежи) содржи 0.60 g Протеини Храна 100g

29. грејпфрут, задушени исечени, конзервирана содржи 0.60 g Протеини Храна 100g

30. праски (свежи) содржи 0.60 g Протеини Храна 100g



>> Храна богата со протеини Кои храни имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Која храна има најмалку протеини?

Житарици и житни производи
>> Високо протеинска храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои житарки и житни производи имаат најмалку протеини?

месо
>> Храна богата со протеини Кои месо има најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои месо има најмалку протеини?

деликатеси
>> Храна богата со протеини Кои месни производи имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои месни производи имаат најмалку протеини?

еленово
>> Храна богата со протеини Кои еленово има најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои еленово има минимум протеини?

живина
>> Храна богата со протеини Кои живина има најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои живина има најмалку протеини?

птици
>> Храна богата со протеини Кои птици имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои птици имаат најмалку протеини?

морски риби
>> Храна богата со протеини Кои морските риби имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои морските риби имаат најмалку протеини?

слатководна риба
>> Храна богата со протеини Кои слатководни риби имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои слатководни риби имаат најмалку протеини?

Школки, ракови, итн
>> Храна богата со протеини Кои школки, ракови и сл имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои школки, ракови и сл имаат најмалку протеини?

млеко
>> Храна богата со протеини Кои млеко има најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои млеко има најмалку протеини?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Храна богата со протеини Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку протеини?

ферментирани сирења
>> Храна богата со протеини Кои ферментирани сирења имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои ферментирани сирења имаат најмалку протеини?

живина јајца
>> Храна богата со протеини Кои живина јајца имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои живина јајца имаат најмалку протеини?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Храна богата со протеини Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку протеини?

Овошје и овошни производи
>> Храна богата со протеини Кои овошје и овошни производи имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои овошје и овошни производи имаат најмалку протеини?

масни супстанции
>> Храна богата со протеини Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои масти и масни материи имаат најмалку протеини?

Шеќери и шеќер деривати
>> Храна богата со протеини Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку протеини?


види исто така:

ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои овошје и овошни производи имаат најмногу калории?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку калории?
Витамин Б2 во храна Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку витамин Б2?
Диета без ПРОТЕИН Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку протеини?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамин Е?
ВИТАМИН Ц во храната кој го подготвил - преработени овошје имаат најмалку витамин Ц?
Витамини и минерали во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамини и минерали?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА кој го подготвил - преработени овошје имаат најмалку витамин Е?
Диета без Јагленохидрати кој го подготвил - преработени овошје имаат најмалку јагленохидрати?
Диета без IRON Кои овошје и овошни производи имаат најмалку железо?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


мајонезот (домашна) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагне ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кромид (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
слатки компири (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
филе на свинско месо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Brie ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско месо сало ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сок од грејпфрут во лименки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
караница мармалад ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
телешко месо рифови ( исхрана - калории, витамини, минерали )
корнфлекс ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пилешко јајца во прав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
датуми (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ориз зрна (не излупени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Турција ( исхрана - калории, витамини, минерали )
соја микроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
телешко тело ( исхрана - калории, витамини, минерали )
доматено (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
полузрнесто ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Железо во храната. Колку железо е таму во мајонезот (домашна)?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во јагне?
Железо во храната. Колку железо е таму во кромид (суровини)?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во слатки компири (суровини)?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во филе на свинско месо?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во Brie?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more