logo
namirnica

кикирики (печени)

Овошје и овошни производи
кикирики (печени) содржи 596.00 калории (кикирики (печени) - Храна 100g)

кикирики (печени) содржи:

- 22.60 г јаглехидрати (кикирики (печени) - Храна 100g)

- 44.20 g маст (кикирики (печени) - Храна 100g)

- 26.90 g Протеини (кикирики (печени) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои овошје и овошни производи имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кои овошје и овошни производи имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои овошје и овошни производи имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

кикирики (печени) содржи:

- 74.00 мг калциум (кикирики (печени) - Храна 100g)

- 1.90 мг железо (кикирики (печени) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (кикирики (печени) - Храна 100g)

- 393.00 mg фосфор (кикирики (печени) - Храна 100g)

- 0.00 mg калиум (кикирики (печени) - Храна 100g)

- 3.00 мг натриум (кикирики (печени) - Храна 100g)


>> Минерали во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу минерали?

витамини

кикирики (печени) содржи:

- 0.11 мг Витамин А (ретинол или каротин) (кикирики (печени) - Храна 100g)

- 0.30 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (кикирики (печени) - Храна 100g)

- 0.13 мг витамин Б2 или рибофлавин (кикирики (печени) - Храна 100g)

- 0.30 мг витамин Б6 или пиридоксин (кикирики (печени) - Храна 100g)

- 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (кикирики (печени) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (кикирики (печени) - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамини?


види исто така:

ВИТАМИН А во храната Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу витамин А?
Храна богата со калиум кој го подготвил - преработени овошје имаат најмногу калиум?
Диета без ПРОТЕИН Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку протеини?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои овошје и овошни производи имаат најмалку на витамин Б1?
Храна богата со магнезиум Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу магнезиум?
ВИТАМИН Ц во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамин Ц?
Диета без фосфор Кои овошје и овошни производи имаат најмалку фосфор?
Минерали во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу минерали?
Минерали во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмалку на минерали?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамин Б6?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
есетра ( исхрана - калории, витамини, минерали )
караница мармалад ( исхрана - калории, витамини, минерали )
поле зајак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
зелка (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
телешко polumasno ( исхрана - калории, витамини, минерали )
свинско (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
карфиол (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млеко кондензирана кравјо, засладен ( исхрана - калории, витамини, минерали )
свинско печење ( исхрана - калории, витамини, минерали )
нерафинирано шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
зелена ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (варени, излупени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Devilfish ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кајсија компот, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кокошката е жолчка од јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
спанаќ (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
култивирани печурки (конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагне рифови ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагнешко (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст)?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во есетра?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во караница мармалад?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во поле зајак?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во зелка (суровини)?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во телешко polumasno?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more