logo
namirnica

Zwieback

Житарици и житни производи
Zwieback содржи 361.00 калории (zwieback - Храна 100g)

Zwieback содржи:

- 72.50 г јаглехидрати (zwieback - Храна 100g)

- 3.00 g маст (zwieback - Храна 100g)

- 8.50 g Протеини (zwieback - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои житарки и житни производи имаат најмалку калории?
>> Високо протеинска храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои житарки и житни производи имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

Zwieback содржи:

- 40.00 мг калциум (zwieback - Храна 100g)

- 0.00 мг железо (zwieback - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (zwieback - Храна 100g)

- 180.00 mg фосфор (zwieback - Храна 100g)

- 0.00 mg калиум (zwieback - Храна 100g)

- 0.00 мг натриум (zwieback - Храна 100g)


>> Минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу минерали?

витамини

Zwieback содржи:

- 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) (zwieback - Храна 100g)

- 0.00 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (zwieback - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б2 или рибофлавин (zwieback - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (zwieback - Храна 100g)

- 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (zwieback - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (zwieback - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамини?


види исто така:

Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмалку витамин Б1?
Диета без калциум кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмалку калциум?
Витамини и минерали во храната Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамини и минерали?
Диета без фосфор Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмалку фосфор?
Витамин Б2 во храна кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмногу витамин Б2?
Храна богата со калиум кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмногу калиум?
Диета без калиум Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмалку калиум?
Храна богата со јаглени хидрати кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмногу јаглехидрати?
Витамин Б2 во храна Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмалку Витамин Б2?
ВИТАМИН А во храната Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамин А?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


полузрнесто ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ракчиња (свежа) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
матеница ( исхрана - калории, витамини, минерали )
козјото млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
смокви (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целер (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маслиново масло ( исхрана - калории, витамини, минерали )
варени солени шунка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кромид (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
доматено (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ориз зрна (не излупени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
спанаќ (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
лист ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка жито ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Surmullet ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (чипс) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
малини (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Манголд ( исхрана - калории, витамини, минерали )
портокал (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во полузрнесто?
Железо во храната. Колку железо е таму во ракчиња (свежа)?
Железо во храната. Колку железо е таму во матеница?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во козјото млеко?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во смокви (свежи)?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во целер (варен, конзервирана)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more