logo
vertikala

Храна богата со протеини
Кои храни имаат најмногу протеини?


Храна богата со протеини Кои храни имаат најмногу протеини?


1. павлака со 35% масленост содржи 99.00 g Протеини Храна 100g

2. пифтија содржи 43.00 g Протеини Храна 100g

3. холандски сирење содржи 39.00 g Протеини Храна 100g

4. пармезан содржи 38.00 g Протеини Храна 100g

5. соја целата сушени семки содржи 35.00 g Протеини Храна 100g

6. јачмен никулци содржи 28.60 g Протеини Храна 100g

7. пржени Debrecin колбас содржи 28.00 g Протеини Храна 100g

8. Ementaler содржи 27.70 g Протеини Храна 100g

9. туна (свежи) содржи 27.00 g Протеини Храна 100g

10. сончогледово семе содржи 27.00 g Протеини Храна 100g

11. кикирики (печени) содржи 26.90 g Протеини Храна 100g

12. сардини (цела конзервирана вода) содржи 25.70 g Протеини Храна 100g

13. пченица микроб содржи 25.20 g Протеини Храна 100g

14. говедско месо во конзерва содржи 25.20 g Протеини Храна 100g

15. еребица содржи 25.00 g Протеини Храна 100g

16. пржена сланина содржи 23.50 g Протеини Храна 100g

17. пржени колбаси содржи 23.00 g Протеини Храна 100g

18. конзервирана туна содржи 23.00 g Протеини Храна 100g

19. кикирики (сув) содржи 23.00 g Протеини Храна 100g

20. поле зајак содржи 22.30 g Протеини Храна 100g

21. харинга (чадена) содржи 22.20 g Протеини Храна 100g

22. пилешки џигер содржи 22.10 g Протеини Храна 100g

23. шума зајак содржи 22.00 g Протеини Храна 100g

24. патка месо без маснотии содржи 22.00 g Протеини Храна 100g

25. Mallard содржи 22.00 g Протеини Храна 100g

26. фазан содржи 22.00 g Протеини Храна 100g

27. Horsemeat содржи 21.40 g Протеини Храна 100g

28. Срна содржи 21.40 g Протеини Храна 100g

29. дива свиња содржи 21.00 g Протеини Храна 100g

30. сардини (свежи) содржи 21.00 g Протеини Храна 100g>> Храна богата со протеини Кои храни имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Која храна има најмалку протеини?

Житарици и житни производи
>> Високо протеинска храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои житарки и житни производи имаат најмалку протеини?

месо
>> Храна богата со протеини Кои месо има најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои месо има најмалку протеини?

деликатеси
>> Храна богата со протеини Кои месни производи имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои месни производи имаат најмалку протеини?

еленово
>> Храна богата со протеини Кои еленово има најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои еленово има минимум протеини?

живина
>> Храна богата со протеини Кои живина има најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои живина има најмалку протеини?

птици
>> Храна богата со протеини Кои птици имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои птици имаат најмалку протеини?

морски риби
>> Храна богата со протеини Кои морските риби имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои морските риби имаат најмалку протеини?

слатководна риба
>> Храна богата со протеини Кои слатководни риби имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои слатководни риби имаат најмалку протеини?

Школки, ракови, итн
>> Храна богата со протеини Кои школки, ракови и сл имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои школки, ракови и сл имаат најмалку протеини?

млеко
>> Храна богата со протеини Кои млеко има најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои млеко има најмалку протеини?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Храна богата со протеини Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку протеини?

ферментирани сирења
>> Храна богата со протеини Кои ферментирани сирења имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои ферментирани сирења имаат најмалку протеини?

живина јајца
>> Храна богата со протеини Кои живина јајца имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои живина јајца имаат најмалку протеини?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Храна богата со протеини Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку протеини?

Овошје и овошни производи
>> Храна богата со протеини Кои овошје и овошни производи имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои овошје и овошни производи имаат најмалку протеини?

масни супстанции
>> Храна богата со протеини Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои масти и масни материи имаат најмалку протеини?

Шеќери и шеќер деривати
>> Храна богата со протеини Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку протеини?


види исто така:

Диета без магнезиум Која храна има најмалку магнезиум?
Храна богата со фосфор Која храна има најмногу фосфор?
Храна богата со калиум кој го подготвил - обработена храна има најмногу калиум?
Минерали во Храна Кои неподготвени - сурова храна има најмалку минерали?
Диета без SODIUM кој го подготвил - обработена храна има најмалку натриум?
ВИТАМИН Б6 во храната кој го подготвил - обработена храна има најмногу витаминот Б6?
Диета без калциум Кои неподготвени - сурова храна има најмалку калциум?
Храна богата со калиум Кои неподготвени - сурова храна има најмногу калиум?
Витамин Б2 во храна кој го подготвил - обработена храна има најмногу витамин Б2?
Диета без фосфор Која храна има најмалку фосфор?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


доматено (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кајсија (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
домашни патка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
магдонос (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млеко во прав кравјо, целата засладен ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боровинки, конзервирана задушени ( исхрана - калории, витамини, минерали )
какао - путер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
лист ( исхрана - калории, витамини, минерали )
мајонезот (купени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
рибизли, црвена и бела ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
штука ( исхрана - калории, витамини, минерали )
датуми (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пржени Debrecin колбас ( исхрана - калории, витамини, минерали )
црн леб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ананас (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
свинско (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардини (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
тиква ( исхрана - калории, витамини, минерали )
домашни зајачко месо ( исхрана - калории, витамини, минерали )


В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во доматено (варен, конзервирана)?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во кајсија (свежи)?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во домашни патка?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во магдонос (суровини)?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во млеко во прав кравјо, целата засладен?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во боровинки, конзервирана задушени?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more