logo
namirnica

јачмен никулци

Житарици и житни производи
јачмен никулци содржи 369.00 калории (јачмен никулци - Храна 100g)

јачмен никулци содржи:

- 46.60 г јаглехидрати (јачмен никулци - Храна 100g)

- 7.60 g маст (јачмен никулци - Храна 100g)

- 28.60 g Протеини (јачмен никулци - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои житарки и житни производи имаат најмалку калории?
>> Високо протеинска храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои житарки и житни производи имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

јачмен никулци содржи:

- 284.00 мг калциум (јачмен никулци - Храна 100g)

- 7.30 мг железо (јачмен никулци - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (јачмен никулци - Храна 100g)

- 775.00 mg фосфор (јачмен никулци - Храна 100g)

- 0.00 mg калиум (јачмен никулци - Храна 100g)

- 0.00 мг натриум (јачмен никулци - Храна 100g)


>> Минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу минерали?

витамини

јачмен никулци содржи:

- 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) (јачмен никулци - Храна 100g)

- 1.00 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (јачмен никулци - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б2 или рибофлавин (јачмен никулци - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (јачмен никулци - Храна 100g)

- 3.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (јачмен никулци - храна 100g)

- 14.00 мг витамин Е или токоферол (јачмен никулци - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамини?


види исто така:

Витамин Б2 во храна Кои житарки и житни производи имаат најмалку Витамин Б2?
Витамини во Храна Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмногу витамини?
ХРАНА ЗА губење на тежината Кои житарки и житни производи имаат најмалку масти?
Диета без калиум Кои житарки и житни производи имаат најмалку калиум?
Диета без магнезиум Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмалку магнезиум?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамин Е?
Храна богата со натриум Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмногу натриум?
Храна богата со јаглени хидрати Кои житарки и житни производи имаат најмногу јаглехидрати?
Диета без ПРОТЕИН Кои житарки и житни производи имаат најмалку протеини?
ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмногу калории?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


моркови (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
компир (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардини (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
меласа ( исхрана - калории, витамини, минерали )
артишок (за јадење дел) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кикирики (печени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
домашни зајачко месо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
полузрнесто ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бонбони (во просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бела пченица леб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
стаклен зрно ориз, варени ( исхрана - калории, витамини, минерали )
жолта Chanterelle печурки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
лосос (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ананас (конзервирана во сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сок од домати, солени ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка микроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
путер, Неподправената (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
торта со јаболки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
портокал (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Железо во храната. Колку железо е таму во моркови (варен, конзервирана)?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во компир (суровини)?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во сардини (свежи)?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во моркови (суровини)?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во меласа?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во артишок (за јадење дел)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more