logo
namirnica

култивирани печурки, свежи

Зеленчук и производи од зеленчук
култивирани печурки, свежи содржи 29.00 калории (култивирани печурки, свежи - Храна 100g)

култивирани печурки, свежи содржи:

- 4.40 г јаглехидрати (култивирани печурки, свежи - Храна 100g)

- 0.24 g маст (култивирани печурки, свежи - Храна 100g)

- 0.00 g Протеини (култивирани печурки, свежи - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

култивирани печурки, свежи содржи:

- 12.00 мг калциум (култивирани печурки, свежи - Храна 100g)

- 1.00 мг железо (култивирани печурки, свежи - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (култивирани печурки, свежи - Храна 100g)

- 120.00 mg фосфор (култивирани печурки, свежи - Храна 100g)

- 460.00 mg калиум (култивирани печурки, свежи - Храна 100g)

- 6.00 мг натриум (култивирани печурки, свежи - Храна 100g)


>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу минерали?

витамини

култивирани печурки, свежи содржи:

- 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) (култивирани печурки, свежи - Храна 100g)

- 0.21 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (култивирани печурки, свежи - Храна 100g)

- 0.44 мг витамин Б2 или рибофлавин (култивирани печурки, свежи - Храна 100g)

- 0.05 мг витамин Б6 или пиридоксин (култивирани печурки, свежи - Храна 100g)

- 4.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (култивирани печурки, свежи - храна 100g)

- 0.83 мг витамин Е или токоферол (култивирани печурки, свежи - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини?


види исто така:

ВИТАМИН А во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин А?
ВИТАМИН А во храната кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамин А?
ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу калории?
Диета без калциум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калциум?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку калории?
Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини?
Храна богата со фосфор Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу фосфор?
ХРАНА ЗА телесната тежина Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу масти?
Диета без калциум Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку калциум?
Диета без магнезиум кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку магнезиум?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


кондензирана кравјо млеко, незасладена ( исхрана - калории, витамини, минерали )
соја целата сушени семки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
нерафинирано шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јастог (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цвест ( исхрана - калории, витамини, минерали )
мајчиното млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млечно чоколадо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагнешко (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бонбони - торта (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
желе (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
свинско црниот дроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кромид (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бела пченица леб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млеко кондензирана кравјо, засладен ( исхрана - калории, витамини, минерали )
зелка (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
шума зајак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јаболка, захаросани конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овци филе ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
харинга (маринирани) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Здрава храна - Калории. Колку калории има во кондензирана кравјо млеко, незасладена?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во соја целата сушени семки?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во нерафинирано шеќер?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во јастог (свежи)?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во цвест?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во мајчиното млеко?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more