logo
vertikala

Храна богата со јаглени хидрати
Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?


Храна богата со јаглени хидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?


1. диња содржи 82.00 г јаглехидрати Храна 100g

2. доматено (сув) содржи 76.00 г јаглехидрати Храна 100g

3. црвени кромид содржи 75.40 г јаглехидрати Храна 100g

4. боранија, суровини и содржи 58.80 г јаглехидрати Храна 100g

5. Potatoe (пржена) содржи 52.00 г јаглехидрати Храна 100g

6. Potatoe (чипс) содржи 49.00 г јаглехидрати Храна 100g

7. морски алги (сув) содржи 42.00 г јаглехидрати Храна 100g

8. соја целата сушени семки содржи 29.90 г јаглехидрати Храна 100g

9. лук (сијалицата) содржи 28.10 г јаглехидрати Храна 100g

10. магдонос (суровини) содржи 26.00 г јаглехидрати Храна 100g

11. Potatoe (печени во рерна) содржи 22.00 г јаглехидрати Храна 100g

12. сончогледово семе содржи 20.00 г јаглехидрати Храна 100g

13. Potatoe (варени, излупени) содржи 19.00 г јаглехидрати Храна 100g

14. компир (суровини) содржи 18.90 г јаглехидрати Храна 100g

15. зелен бибер содржи 15.00 г јаглехидрати Храна 100g

16. рен (суровини) содржи 13.60 г јаглехидрати Храна 100g

17. грашок (варен, конзервирана) содржи 11.70 г јаглехидрати Храна 100g

18. кромид (сув) содржи 9.80 г јаглехидрати Храна 100g

19. моркови (суровини) содржи 8.50 г јаглехидрати Храна 100g

20. моркови (варен) содржи 8.50 г јаглехидрати Храна 100g

21. цвекло (варени) содржи 8.40 г јаглехидрати Храна 100g

22. доматно пире во кутии содржи 8.00 г јаглехидрати Храна 100g

23. грав (сува) содржи 7.90 г јаглехидрати Храна 100g

24. брокули (суровини) содржи 7.80 г јаглехидрати Храна 100g

25. магдонос (сув) содржи 7.60 г јаглехидрати Храна 100g

26. праз (суровини) содржи 7.50 г јаглехидрати Храна 100g

27. боранија (варен, конзервирана) содржи 6.70 г јаглехидрати Храна 100g

28. тиква содржи 6.60 г јаглехидрати Храна 100g

29. кромид (суровини) содржи 6.50 г јаглехидрати Храна 100g

30. моркови (варен, конзервирана) содржи 6.00 г јаглехидрати Храна 100g>> Јаглени хидрати храна богата Која храна има најмногу јаглехидрати?
>> Диета без јаглени хидрати Која храна има најмалку јагленохидрати?

Житарици и житни производи
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои житарки и житни производи имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без јаглени хидрати Кои житарки и житни производи имаат најмалку јагленохидрати?

месо
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои месо има најмногу јаглехидрати?
>> Диета без јаглени хидрати Кои месо има најмалку јагленохидрати?

деликатеси
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои месни производи имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без Јагленохидрати Кои месни производи имаат најмалку јагленохидрати?

еленово
>> Јаглени хидрати храна богата Кои еленово има најмногу јаглехидрати?
>> Диета без јаглени хидрати Кои еленово има најмалку јагленохидрати?

живина
>> Јаглени хидрати храна богата Кои живина има најмногу јаглехидрати?
>> Диета без јаглени хидрати Кои живина има најмалку јагленохидрати?

птици
>> Јаглени хидрати храна богата Кои птици имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без јаглени хидрати Кои птици имаат најмалку јагленохидрати?

морски риби
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои морските риби имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без Јагленохидрати Кои морските риби имаат најмалку јагленохидрати?

слатководна риба
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои слатководни риби имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без Јагленохидрати Кои слатководни риби имаат најмалку јагленохидрати?

Школки, ракови, итн
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои школки, ракови и сл имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без Јагленохидрати Кои школки, ракови и сл имаат најмалку јагленохидрати?

млеко
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои млеко има најмногу јаглехидрати?
>> Диета без јаглени хидрати Кои млеко има најмалку јагленохидрати?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Јаглени хидрати храна богата Кои ферментирано млеко, павлака итн имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без јаглени хидрати Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку јагленохидрати?

ферментирани сирења
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои ферментирани сирења имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без Јагленохидрати Кои ферментирани сирења имаат најмалку јагленохидрати?

живина јајца
>> Јаглени хидрати храна богата Кои живина јајца имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без јаглени хидрати Кои живина јајца имаат најмалку јагленохидрати?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Храна богата со јаглени хидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без Јагленохидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку јагленохидрати?

Овошје и овошни производи
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои овошје и овошни производи имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без Јагленохидрати Кои овошје и овошни производи имаат најмалку јагленохидрати?

масни супстанции
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без Јагленохидрати Кои масти и масни материи имаат најмалку јагленохидрати?

Шеќери и шеќер деривати
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без Јагленохидрати Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку јагленохидрати?


види исто така:

ВИТАМИН Ц во храната Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамин Ц?
Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамини?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамин Е?
Витамин Б2 во храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Б2?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Б1?
Храна богата со калиум кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу калиум?
Храна богата со калциум Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу калциум?
Диета без IRON Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку железо?
Диета без калциум кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку калциум?
ХРАНА ЗА губење на тежината кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку масти?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


елен ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Mallard ( исхрана - калории, витамини, минерали )
никне ( исхрана - калории, витамини, минерали )
магдонос (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кокошката е жолчка од јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченица гриз ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Dace ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (чипс) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
џемови (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цариградско грозде (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боранија (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Devilfish ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грашок (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јогурт ( исхрана - калории, витамини, минерали )
свинско печење ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут, задушени исечени, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагне рифови ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овес снегулка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
корнфлекс ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Железо во храната. Колку железо е таму во елен?
Железо во храната. Колку железо е таму во Mallard?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во никне?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во магдонос (суровини)?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во кокошката е жолчка од јајце 100 г?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во пченица гриз?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more