logo
namirnica

брокули (суровини)

Зеленчук и производи од зеленчук
брокули (суровини) содржи 54.00 калории (брокули (суровини) - Храна 100g)

брокули (суровини) содржи:

- 7.80 г јаглехидрати (брокули (суровини) - Храна 100g)

- 0.60 g маст (брокули (суровини) - Храна 100g)

- 4.30 g Протеини (брокули (суровини) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

брокули (суровини) содржи:

- 29.00 мг калциум (брокули (суровини) - Храна 100g)

- 1.30 мг железо (брокули (суровини) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (брокули (суровини) - Храна 100g)

- 69.00 mg фосфор (брокули (суровини) - Храна 100g)

- 420.00 mg калиум (брокули (суровини) - Храна 100g)

- 11.00 мг натриум (брокули (суровини) - Храна 100g)


>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу минерали?

витамини

брокули (суровини) содржи:

- 0.12 мг Витамин А (ретинол или каротин) (брокули (суровини) - Храна 100g)

- 0.09 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (брокули (суровини) - Храна 100g)

- 0.16 мг витамин Б2 или рибофлавин (брокули (суровини) - Храна 100g)

- 0.13 мг витамин Б6 или пиридоксин (брокули (суровини) - Храна 100g)

- 80.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (брокули (суровини) - храна 100g)

- 2.50 мг витамин Е или токоферол (брокули (суровини) - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини?


види исто така:

Витамин Б1 ВО ХРАНА кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамини Б1?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамин Б6?
Витамини и минерали во храната Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамини и минерали?
Диета без Јагленохидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку јагленохидрати?
Храна богата со јаглени хидрати кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамин Б1?
Витамини и минерали во Храна кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамини и минерали?
Храна богата со калциум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу калциум?
Храна богата со калиум Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу калиум?
Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку минерали?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


тиква ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ракчиња (свежа) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
вид рак во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Кокошка белка од јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут, задушени исечени, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагула (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
холандски сирење ( исхрана - калории, витамини, минерали )
скуша ( исхрана - калории, витамини, минерали )
портокал (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (печени во рерна) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
штука ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кондензирана кравјо млеко, незасладена ( исхрана - калории, витамини, минерали )
доматено (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ориз снегулки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагне ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Срна ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јастог (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цвекло (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско месо сало ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Масти во храната. Колку масти е таму во тиква?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во ракчиња (свежа)?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во вид рак во конзерва?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во Кокошка белка од јајце 100 г?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во грозје (свеж сок)?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во грејпфрут, задушени исечени, конзервирана?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more