logo
namirnica

доматено (суровини)

Зеленчук и производи од зеленчук
доматено (суровини) содржи 22.00 калории (доматено (суровини) - Храна 100g)

доматено (суровини) содржи:

- 3.70 г јаглехидрати (доматено (суровини) - Храна 100g)

- 0.30 g маст (доматено (суровини) - Храна 100g)

- 1.00 g Протеини (доматено (суровини) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

доматено (суровини) содржи:

- 11.00 мг калциум (доматено (суровини) - Храна 100g)

- 0.60 мг железо (доматено (суровини) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (доматено (суровини) - Храна 100g)

- 27.00 mg фосфор (доматено (суровини) - Храна 100g)

- 274.00 mg калиум (доматено (суровини) - Храна 100g)

- 3.00 мг натриум (доматено (суровини) - Храна 100g)


>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу минерали?

витамини

доматено (суровини) содржи:

- 0.33 мг Витамин А (ретинол или каротин) (доматено (суровини) - Храна 100g)

- 0.08 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (доматено (суровини) - Храна 100g)

- 0.04 мг витамин Б2 или рибофлавин (доматено (суровини) - Храна 100g)

- 0.15 мг витамин Б6 или пиридоксин (доматено (суровини) - Храна 100g)

- 30.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (доматено (суровини) - храна 100g)

- 0.27 мг витамин Е или токоферол (доматено (суровини) - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини?


види исто така:

Минерали во Храна кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу минерали?
ВИТАМИН А во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин А?
Храна богата со протеини Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу протеини?
ВИТАМИН А во храната кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку витамин А?
Храна богата со калциум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу калциум?
Храна богата со железо кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу железо?
Храна богата со калциум кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу калциум?
Витамини и минерали во Храна кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамини и минерали?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамин Б1?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку калории?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


телешко polumasno ( исхрана - калории, витамини, минерали )
полжав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
стаклен зрно ориз, суровини и ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боранија, суровини и ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (пржена) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кокошката е жолчка од јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченично брашно ( исхрана - калории, витамини, минерали )
харинга (маринирани) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
печење (леб) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (варени, излупени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грашок (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пржени Debrecin колбас ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пржена сланина ( исхрана - калории, витамини, минерали )
лешник (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јаболка, захаросани конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардини (цела конзервирана вода) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
желка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
телешко месо рифови ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (печени во рерна) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во телешко polumasno?
Масти во храната. Колку масти е таму во полжав?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во стаклен зрно ориз, суровини и?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во боранија, суровини и?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во potatoe (пржена)?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во кокошката е жолчка од јајце 100 г?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more