logo
vertikala

ХРАНА ЗА телесната тежина
Која храна има најмногу дебели?


ХРАНА ЗА телесната тежина Која храна има најмногу дебели?


1. растително масло (просек) содржи 99.90 g маст Храна 100g

2. маслиново масло содржи 99.90 g маст Храна 100g

3. цвест содржи 99.00 g маст Храна 100g

4. какао - путер содржи 98.00 g маст Храна 100g

5. животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) содржи 90.70 g маст Храна 100g

6. овци масти содржи 88.00 g маст Храна 100g

7. говедско месо сало содржи 85.00 g маст Храна 100g

8. маргарин (просек) содржи 83.50 g маст Храна 100g

9. путер содржи 81.00 g маст Храна 100g

10. путер, Неподправената (свежи) содржи 81.00 g маст Храна 100g

11. мајонезот (домашна) содржи 79.00 g маст Храна 100g

12. сланина (полу масти) содржи 65.00 g маст Храна 100g

13. орев (сув) содржи 62.20 g маст Храна 100g

14. лешник (сув) содржи 60.50 g маст Храна 100g

15. бадем (сув) содржи 54.00 g маст Храна 100g

16. пржена сланина содржи 53.00 g маст Храна 100g

17. кикирики (печени) содржи 44.20 g маст Храна 100g

18. сончогледово семе содржи 43.00 g маст Храна 100g

19. пилешко јајца во прав содржи 42.70 g маст Храна 100g

20. Liverwurst содржи 42.00 g маст Храна 100g

21. пржени Debrecin колбас содржи 41.00 g маст Храна 100g

22. кикирики (сув) содржи 40.00 g маст Храна 100g

23. мајонезот (купени) содржи 39.50 g маст Храна 100g

24. Potatoe (чипс) содржи 37.10 g маст Храна 100g

25. суровини пушеле шунка содржи 35.00 g маст Храна 100g

26. млечно чоколадо содржи 33.70 g маст Храна 100g

27. шлаг содржи 32.70 g маст Храна 100g

28. гуска содржи 32.50 g маст Храна 100g

29. кокошката е жолчка од јајце 100 г содржи 32.40 g маст Храна 100g

30. коза рифови содржи 32.00 g маст Храна 100g>> ХРАНА ЗА телесната тежина Која храна има најмногу дебели?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Која храна има најмалку масти?

Житарици и житни производи
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои житарки и житни производи имаат најмногу масти?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои житарки и житни производи имаат најмалку масти?

месо
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои месо има најмногу дебели?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои месо има најмалку масти?

деликатеси
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои месни производи имаат најмногу масти?
>> ХРАНА за слабеење Кои месни производи имаат најмалку масти?

еленово
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои еленово има најмногу маст?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои еленово има најмалку маст?

живина
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои живина има најмногу дебели?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои pouktry имаат најмалку масти?

птици
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои птици имаат најмногу масти?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои птици имаат најмалку масти?

морски риби
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои морските риби имаат најмногу масти?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои морските риби имаат најмалку масти?

слатководна риба
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои слатководни риби имаат најмногу масти?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои слатководни риби имаат најмалку масти?

Школки, ракови, итн
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои школки, ракови и сл имаат најмногу масти?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои школки, ракови и сл имаат најмалку масти?

млеко
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои млеко има најмногу дебели?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои млеко има најмалку масти?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу дебели?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку масти?

ферментирани сирења
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои ферментирани сирења имаат најмногу масти?
>> ХРАНА за слабеење Кои ферментирани сирења имаат најмалку масти?

живина јајца
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои живина јајца имаат најмногу масти?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои poultra јајца имаат најмалку масти?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу масти?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку масти?

Овошје и овошни производи
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои овошје и овошни производи имаат најмногу масти?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои овошје и овошни производи имаат најмалку масти?

масни супстанции
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу масти?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои масти и масни материи имаат најмалку масти?

Шеќери и шеќер деривати
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу масти?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку масти?


види исто така:

ВИТАМИН А во храната Која храна има најмалку витамин А?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои неподготвени - сурова храна има најмногу витаминот Б6?
ХРАНА ЗА губење на тежината Кои неподготвени - сурова храна има најмалку масти?
Јаглени хидрати храна богата Кои неподготвени - сурова храна има најмногу јаглехидрати?
Минерали во Храна Кои неподготвени - сурова храна има најмногу минерали?
Храна богата со натриум Кои неподготвени - сурова храна има најмногу натриум?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА кој го подготвил - обработена храна има најмалку витамин Е?
Минерали во Храна Кои неподготвени - сурова храна има најмалку минерали?
ХРАНА ЗА телесната тежина кој го подготвил - обработена храна има најмногу дебели?
Диета без калиум кој го подготвил - обработена храна има најмалку калиум?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


жаба бутче ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагула (чадена) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маслиново масло ( исхрана - калории, витамини, минерали )
растително масло (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченично брашно ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маргарин (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јаболка, захаросани конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
смокви (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
какао - путер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целата пилешко јајца 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кајсија (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
вид рак во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско aitchbone ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардини (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овес ( исхрана - калории, витамини, минерали )
брокули (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цвест ( исхрана - калории, витамини, минерали )
харинга (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
карфиол (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Железо во храната. Колку железо е таму во жаба бутче?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во јагула (чадена)?
Железо во храната. Колку железо е таму во маслиново масло?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во растително масло (просек)?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст)?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во пченично брашно?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more