logo
vertikala

ХРАНА ЗА телесната тежина
Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу масти?


ХРАНА ЗА телесната тежина Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу масти?


1. млечно чоколадо содржи 33.70 g маст Храна 100g

2. чоколадо мешање содржи 29.90 g маст Храна 100g

3. какао во прав содржи 27.30 g маст Храна 100g

4. карамел содржи 11.80 g маст Храна 100g

5. џемови (просек) содржи 0.20 g маст Храна 100g

6. бонбони (во просек) содржи 0.10 g маст Храна 100g

7. меласа содржи 0.10 g маст Храна 100g

8. природен пчелин мед содржи 0.10 g маст Храна 100g

9. желе (просек) содржи 0.00 g маст Храна 100g

10. сируп содржи 0.00 g маст Храна 100g

11. нерафинирано шеќер содржи 0.00 g маст Храна 100g

12. бел рафиниран шеќер содржи 0.00 g маст Храна 100g>> ХРАНА ЗА телесната тежина Која храна има најмногу дебели?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Која храна има најмалку масти?

Житарици и житни производи
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои житарки и житни производи имаат најмногу масти?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои житарки и житни производи имаат најмалку масти?

месо
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои месо има најмногу дебели?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои месо има најмалку масти?

деликатеси
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои месни производи имаат најмногу масти?
>> ХРАНА за слабеење Кои месни производи имаат најмалку масти?

еленово
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои еленово има најмногу маст?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои еленово има најмалку маст?

живина
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои живина има најмногу дебели?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои pouktry имаат најмалку масти?

птици
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои птици имаат најмногу масти?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои птици имаат најмалку масти?

морски риби
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои морските риби имаат најмногу масти?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои морските риби имаат најмалку масти?

слатководна риба
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои слатководни риби имаат најмногу масти?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои слатководни риби имаат најмалку масти?

Школки, ракови, итн
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои школки, ракови и сл имаат најмногу масти?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои школки, ракови и сл имаат најмалку масти?

млеко
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои млеко има најмногу дебели?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои млеко има најмалку масти?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу дебели?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку масти?

ферментирани сирења
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои ферментирани сирења имаат најмногу масти?
>> ХРАНА за слабеење Кои ферментирани сирења имаат најмалку масти?

живина јајца
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои живина јајца имаат најмногу масти?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои poultra јајца имаат најмалку масти?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу масти?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку масти?

Овошје и овошни производи
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои овошје и овошни производи имаат најмногу масти?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои овошје и овошни производи имаат најмалку масти?

масни супстанции
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу масти?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои масти и масни материи имаат најмалку масти?

Шеќери и шеќер деривати
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу масти?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку масти?


види исто така:

Храна богата со протеини Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу протеини?
Витамин Б2 во храна Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Б2?
Витамини во Храна Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамини?
Витамини во ХРАНА кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамини?
ВИТАМИН Ц во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Ц?
Храна богата со железо Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу железо?
Диета без ПРОТЕИН Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку протеини?
Витамини и минерали во Храна Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамини и минерали?
ВИТАМИН Ц во храната Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Ц?
ВИТАМИН Б6 во храната кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Б6?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


оризово брашно ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јастог (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кондензирана кравјо млеко, незасладена ( исхрана - калории, витамини, минерали )
еребица ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ананас (конзервирана во сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
елен ( исхрана - калории, витамини, минерали )
чоколадо мешање ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
варени солени шунка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маслинки (солени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
круша, конзервирана во сируп ( исхрана - калории, витамини, минерали )
шума зајак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
птици ( исхрана - калории, витамини, минерали )
стаклен зрно ориз, суровини и ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Кокошка белка од јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целер (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
малини (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
праз (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
култивирани печурки, свежи ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Калциум во храната. Колку калциум е таму во оризово брашно?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во јастог (варен)?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во грејпфрут (свежи)?
Масти во храната. Колку масти е таму во кондензирана кравјо млеко, незасладена?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во еребица?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во ананас (конзервирана во сок)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more