logo
vertikala

Храна богата со фосфор
Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу фосфор?

калциум | железо | магнезиум | фосфор | калиум | натриум


Храна богата со фосфор Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу фосфор?


1. какао во прав содржи 705.00 mg фосфор Храна 100g

2. чоколадо мешање содржи 287.00 mg фосфор Храна 100g

3. млечно чоколадо содржи 283.00 mg фосфор Храна 100g

4. карамел содржи 90.00 mg фосфор Храна 100g

5. меласа содржи 60.00 mg фосфор Храна 100g

6. нерафинирано шеќер содржи 37.00 mg фосфор Храна 100g

7. природен пчелин мед содржи 16.00 mg фосфор Храна 100g

8. сируп содржи 16.00 mg фосфор Храна 100g

9. џемови (просек) содржи 12.00 mg фосфор Храна 100g

10. желе (просек) содржи 10.00 mg фосфор Храна 100g

11. бонбони (во просек) содржи 0.00 mg фосфор Храна 100g

12. бел рафиниран шеќер содржи 0.00 mg фосфор Храна 100g>> Храна богата со фосфор Која храна има најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Која храна има најмалку фосфор?

Житарици и житни производи
>> Храна богата со фосфор Кои житарки и житни производи имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои житарки и житни производи имаат најмалку фосфор?

месо
>> Храна богата со фосфор Кои месо има најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои месо има најмалку фосфор?

деликатеси
>> Храна богата со фосфор Кои месни производи имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои месни производи имаат најмалку фосфор?

еленово
>> Храна богата со фосфор Кои еленово има најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои еленово има најмалку фосфор?

живина
>> Храна богата со фосфор Кои живина има најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои живина има најмалку фосфор?

птици
>> Храна богата со фосфор Кои птици имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои птици имаат најмалку фосфор?

морски риби
>> Храна богата со фосфор Кои морските риби имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои морските риби имаат најмалку фосфор?

слатководна риба
>> Храна богата со фосфор Кои слатководни риби имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои слатководни риби имаат најмалку фосфор?

Школки, ракови, итн
>> Храна богата со фосфор Кои школки, ракови и сл имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои школки, ракови и сл имаат најмалку фосфор?

млеко
>> Храна богата со фосфор Кои млеко има најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои млеко има најмалку фосфор?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Храна богата со фосфор Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку фосфор?

ферментирани сирења
>> Храна богата со фосфор Кои ферментирани сирења имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои ферментирани сирења имаат најмалку фосфор?

живина јајца
>> Храна богата со фосфор Кои живина јајца имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои живина јајца имаат најмалку фосфор?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Храна богата со фосфор Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку фосфор?

Овошје и овошни производи
>> Храна богата со фосфор Кои овошје и овошни производи имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои овошје и овошни производи имаат најмалку фосфор?

масни супстанции
>> Храна богата со фосфор Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои масти и масни материи имаат најмалку фосфор?

Шеќери и шеќер деривати
>> Храна богата со фосфор Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку фосфор?


види исто така:

ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Е?
Диета без Јагленохидрати Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку јагленохидрати?
Храна богата со фосфор Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу фосфор?
Диета без фосфор кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмалку фосфор?
Храна богата со магнезиум кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмногу магнезиум?
Диета без SODIUM кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмалку натриум?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Е?
Витамин Б1 во храната Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Б1?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Е?
ВИТАМИН Ц во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Ц?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


гуска црниот дроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
торта со јаболки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
спанаќ (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
калинка, слатка калинка (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
свежо сирење ( исхрана - калории, витамини, минерали )
црни маслинки (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јогурт ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
путер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Surmullet ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка жито ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целер (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
соја, ферментирани семиња ( исхрана - калории, витамини, минерали )
модар патлиџан (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Liverwurst ( исхрана - калории, витамини, минерали )
матеница ( исхрана - калории, витамини, минерали )
караница (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (печени во рерна) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
малини (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Натриум во храната. Колку натриум е таму во гуска црниот дроб?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во торта со јаболки?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во спанаќ (варен)?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во калинка, слатка калинка (свежи)?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во свежо сирење?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во црни маслинки (свежи)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more