logo
namirnica

меласа

Шеќери и шеќер деривати
меласа содржи 249.00 калории (меласа - Храна 100g)

меласа содржи:

- 60.00 г јаглехидрати (меласа - Храна 100g)

- 0.10 g маст (меласа - Храна 100g)

- 2.00 g Протеини (меласа - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

меласа содржи:

- 262.00 мг калциум (меласа - Храна 100g)

- 6.40 мг железо (меласа - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (меласа - Храна 100g)

- 60.00 mg фосфор (меласа - Храна 100g)

- 1350.00 mg калиум (меласа - Храна 100g)

- 40.00 мг натриум (меласа - Храна 100g)


>> Минерали во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу минерали?

витамини

меласа содржи:

- 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) (меласа - Храна 100g)

- 0.04 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (меласа - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б2 или рибофлавин (меласа - Храна 100g)

- 0.27 мг витамин Б6 или пиридоксин (меласа - Храна 100g)

- 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (меласа - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (меласа - Храна 100g)


>> Витамини во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамини?


види исто така:

Витамини и минерали во Храна кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамини и минерали?
ВИТАМИН А во храната кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин А?
ВИТАМИН А во храната Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин А?
Витамин Б1 во храната Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Б1?
Диета без SODIUM Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку натриум?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Е?
Храна богата со фосфор Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу фосфор?
ВИТАМИН Ц во храната кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Ц?
Витамин Б1 во храната Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Б1?
Храна богата со магнезиум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу магнезиум?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


павлака со 35% масленост ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагода компот конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ананас (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
козјо сирење (во просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овци масти ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско месо во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Boloney ( исхрана - калории, витамини, минерали )
суровини тесто ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пилешки џигер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
спанаќ (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
круши (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
смокви (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
компот од различни плодови, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
зелена ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бел грав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боровинки, конзервирана задушени ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пастрмка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сланина (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
смокви (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пифтија ( исхрана - калории, витамини, минерали )


В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во павлака со 35% масленост?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во јагода компот конзервирана?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во ананас (свежи)?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во козјо сирење (во просек)?
Железо во храната. Колку железо е таму во овци масти?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во говедско месо во конзерва?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more