logo
vertikala

ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории
Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку калории?


ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку калории?


1. меласа содржи 249.00 калории Храна 100g

2. желе (просек) содржи 261.00 калории Храна 100g

3. џемови (просек) содржи 284.00 калории Храна 100g

4. сируп содржи 296.00 калории Храна 100g

5. природен пчелин мед содржи 312.00 калории Храна 100g

6. бонбони (во просек) содржи 381.00 калории Храна 100g

7. нерафинирано шеќер содржи 384.00 калории Храна 100g

8. бел рафиниран шеќер содржи 398.00 калории Храна 100g

9. карамел содржи 428.00 калории Храна 100g

10. какао во прав содржи 484.00 калории Храна 100g

11. чоколадо мешање содржи 526.00 калории Храна 100g

12. млечно чоколадо содржи 550.00 калории Храна 100g>> ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои храни имаат најмногу калории?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Која храна има најмалку калории?

Житарици и житни производи
>> ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои житарки и житни производи имаат најмногу калории?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои житарки и житни производи имаат најмалку калории?

месо
>> ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои месо има најмногу калории?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои месо има најмалку калории?

деликатеси
>> ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои месни производи имаат најмногу калории?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои месни производи имаат најмалку калории?

еленово
>> ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои еленово има најмногу калории?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои еленово има најмалку калории?

живина
>> ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои живина има најмногу калории?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои живина има најмалку калории?

птици
>> ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои птици имаат најмногу калории?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои птици имаат најмалку калории?

морски риби
>> ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои морските риби имаат најмногу калории?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои морските риби имаат најмалку калории?

слатководна риба
>> ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои слатководни риби имаат најмногу калории?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои слатководни риби имаат најмалку калории?

Школки, ракови, итн
>> ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои школки, ракови и сл имаат најмногу калории?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои школки, ракови и сл имаат најмалку калории?

млеко
>> ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои млеко има најмногу калории?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои млеко има најмалку калории?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу калории?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку калории?

ферментирани сирења
>> ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои ферментирани сирења имаат најмногу калории?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои ферментирани сирења имаат најмалку калории?

живина јајца
>> ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои живина јајца имаат најмногу калории?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои живина јајца имаат најмалку калории?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу калории?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калории?

Овошје и овошни производи
>> ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои овошје и овошни производи имаат најмногу калории?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои овошје и овошни производи имаат најмалку калории?

масни супстанции
>> ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу калории?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои масти и масни материи имаат најмалку калории?

Шеќери и шеќер деривати
>> ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу калории?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку калории?


види исто така:

ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмалку калории?
ХРАНА ЗА телесната тежина кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмногу масти?
ВИТАМИН Ц во храната Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Ц?
ХРАНА ЗА телесната тежина Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу масти?
Витамин Б1 во храната кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Б1?
ХРАНА ЗА губење на тежината Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку масти?
ВИТАМИН А во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин А?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Е?
ВИТАМИН А во храната Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин А?
Витамин Б2 во храна кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Б2?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


магдонос (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цариградско грозде (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бел грав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овес снегулка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пастрмка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кравјо млеко, бегло ( исхрана - калории, витамини, минерали )
лук (сијалицата) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
црн леб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
скуша ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кобила на млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пармезан ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јаболка, захаросани конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (пржена) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
спанаќ (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
харинга (маринирани) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
смокви (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
домашни зајачко месо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
варен мида ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пржени колбаси ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Натриум во храната. Колку натриум е таму во магдонос (суровини)?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во цариградско грозде (свежи)?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во бел грав?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во овес снегулка?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во пастрмка?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more