logo
namirnica

лук (сијалицата)

Зеленчук и производи од зеленчук
лук (сијалицата) содржи 138.00 калории (лук (сијалицата) - Храна 100g)

лук (сијалицата) содржи:

- 28.10 г јаглехидрати (лук (сијалицата) - Храна 100g)

- 0.15 g маст (лук (сијалицата) - Храна 100g)

- 6.00 g Протеини (лук (сијалицата) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

лук (сијалицата) содржи:

- 38.00 мг калциум (лук (сијалицата) - Храна 100g)

- 1.40 мг железо (лук (сијалицата) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (лук (сијалицата) - Храна 100g)

- 134.00 mg фосфор (лук (сијалицата) - Храна 100g)

- 515.00 mg калиум (лук (сијалицата) - Храна 100g)

- 32.00 мг натриум (лук (сијалицата) - Храна 100g)


>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу минерали?

витамини

лук (сијалицата) содржи:

- 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) (лук (сијалицата) - Храна 100g)

- 0.20 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (лук (сијалицата) - Храна 100g)

- 0.08 мг витамин Б2 или рибофлавин (лук (сијалицата) - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (лук (сијалицата) - Храна 100g)

- 14.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (лук (сијалицата) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (лук (сијалицата) - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини?


види исто така:

Храна богата со калциум Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу калциум?
Диета без фосфор Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку фосфор?
ВИТАМИН Б6 во храната кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку витамин Б6?
Храна богата со калциум кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу калциум?
Храна богата со железо Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу железо?
Храна богата со протеини кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу протеини?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамин Е?
Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамини?
ХРАНА ЗА телесната тежина кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу масти?
Витамини и минерали во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини и минерали?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


кобила на млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кајсија (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овци рамо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
варени солени шунка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млечно чоколадо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
конзервирана рак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
туна (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
павлака со 35% масленост ( исхрана - калории, витамини, минерали )
оризово брашно ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка микроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кикирики (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пастрмка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пржена сланина ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
малини (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
телешко polumasno ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целер (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
мајчиното млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
патка месо без маснотии ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во кобила на млеко?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во кравјо млеко, матеница, неварен (свежи)?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во кајсија (свежи)?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во овци рамо?
Масти во храната. Колку масти е таму во варени солени шунка?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во млечно чоколадо?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more