logo
vertikala

Минерали во Храна
кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку минерали?

калциум | железо | магнезиум | фосфор | калиум | натриум


Минерали во Храна кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку минерали?


1. Potatoe (варени, излупени)

2. Potatoe (печени во рерна)

3. целер (варен, конзервирана)

4. доматено (варен, конзервирана)

5. сок од домати, солени

6. моркови (варен, конзервирана)

7. брокули (варени)

8. Potatoe (пржена)

9. боранија (варен, конзервирана)

10. цвекло (варени)

11. моркови (варен)

12. грашок (варен, конзервирана)

13. карфиол (варени)

14. спанаќ (варен)

15. Potatoe (чипс)

16. доматно пире во кутии>> Минерали во ХРАНА Кои храни имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои храна има најмалку минерали?

Житарици и житни производи
>> Минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмалку минерали?

месо
>> Минерали во Храна Кои месо има најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои месо има најмалку минерали?

деликатеси
>> Минерали во ХРАНА Кои месни производи имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои месни производи имаат најмалку минерали?

еленово
>> Минерали во ХРАНА Кои еленово има најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои еленово има најмалку минерали?

живина
>> Минерали во Храна Кои живина има најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои живина има најмалку минерали?

птици
>> Минерали во Храна Кои птици имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои птици имаат најмалку минерали?

морски риби
>> Минерали во Храна Кои морските риби имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои морските риби имаат најмалку минерали?

слатководна риба
>> Минерали во Храна Кои слатководни риби имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои слатководни риби имаат најмалку минерали?

Школки, ракови, итн
>> Минерали во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмалку минерали?

млеко
>> Минерали во ХРАНА Кои млеко има најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои млеко има најмалку минерали?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Минерали во Храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку минерали?

ферментирани сирења
>> Минерали во ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмалку минерали?

живина јајца
>> Минерали во ХРАНА Кои живина јајца имаат минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои poultra јајца имаат најмалку минерали?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку минерали?

Овошје и овошни производи
>> Минерали во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмалку на минерали?

масни супстанции
>> Минерали во Храна Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои масти и масни материи имаат најмалку минерали?

Шеќери и шеќер деривати
>> Минерали во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку минерали?


види исто така:

ВИТАМИН А во храната Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу витамин А?
Витамин Б2 во храна Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу витамин Б2?
ВИТАМИН Ц во храната Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамин Ц?
ВИТАМИН Ц во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Ц?
Витамини во Храна Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу витамини?
Минерали во Храна кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу минерали?
Витамин Б2 во храна Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамин Б2?
Витамини и минерали во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамини и минерали?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калории?
ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу калории?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


смокви (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боранија, суровини и ( исхрана - калории, витамини, минерали )
праски (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
чоколадо мешање ( исхрана - калории, витамини, минерали )
караница мармалад ( исхрана - калории, витамини, минерали )
магдонос (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагне рифови ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (печени во рерна) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
круши (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сливи (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Brie ( исхрана - калории, витамини, минерали )
дива свиња ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кондензирана кравјо млеко, незасладена ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кромид (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цвекло (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардини (цела конзервирана вода) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
мајонезот (купени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
меласа ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јастог во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )
харинга (маринирани) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во смокви (свежи)?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во боранија, суровини и?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во праски (свежи)?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во чоколадо мешање?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во караница мармалад?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во магдонос (суровини)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more