logo
namirnica

карфиол (варени)

Зеленчук и производи од зеленчук
карфиол (варени) содржи 32.00 калории (карфиол (варени) - Храна 100g)

карфиол (варени) содржи:

- 4.20 г јаглехидрати (карфиол (варени) - Храна 100g)

- 0.20 g маст (карфиол (варени) - Храна 100g)

- 3.30 g Протеини (карфиол (варени) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

карфиол (варени) содржи:

- 130.00 мг калциум (карфиол (варени) - Храна 100g)

- 1.30 мг железо (карфиол (варени) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (карфиол (варени) - Храна 100g)

- 76.00 mg фосфор (карфиол (варени) - Храна 100g)

- 400.00 mg калиум (карфиол (варени) - Храна 100g)

- 15.00 мг натриум (карфиол (варени) - Храна 100g)


>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу минерали?

витамини

карфиол (варени) содржи:

- 0.45 мг Витамин А (ретинол или каротин) (карфиол (варени) - Храна 100g)

- 0.10 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (карфиол (варени) - Храна 100g)

- 0.21 мг витамин Б2 или рибофлавин (карфиол (варени) - Храна 100g)

- 0.17 мг витамин Б6 или пиридоксин (карфиол (варени) - Храна 100g)

- 118.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (карфиол (варени) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (карфиол (варени) - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини?


види исто така:

Диета без Јагленохидрати кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку јагленохидрати?
Храна богата со магнезиум Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу магнезиум?
ХРАНА ЗА телесната тежина кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу масти?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку калории?
Храна богата со јаглени хидрати Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?
Диета без калиум кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку калиум?
ВИТАМИН Б6 во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини Б6?
Витамини и минерали во храната кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку витамини и минерали?
Витамини и минерали во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамини и минерали?
Храна богата со натриум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу натриум?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


култивирани печурки, свежи ( исхрана - калории, витамини, минерали )
домашни зајачко месо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Турција јајца 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
суровини пушеле шунка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
слатки компири (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
патка месо без маснотии ( исхрана - калории, витамини, минерали )
спанаќ (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка жито ( исхрана - калории, витамини, минерали )
компот од различни плодови, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
карфиол (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско aitchbone ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кајсија компот, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пржени Debrecin колбас ( исхрана - калории, витамини, минерали )
нерафинирано шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
портокал (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
датуми, овошје со шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
датуми (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
коза рифови ( исхрана - калории, витамини, минерали )
меласа ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Здрава храна - Калории. Колку калории има во култивирани печурки, свежи?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во домашни зајачко месо?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во грејпфрут (свежи)?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во Турција јајца 100 г?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во суровини пушеле шунка?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во слатки компири (суровини)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more