logo
namirnica

овес

Житарици и житни производи
овес содржи 353.00 калории (овес - Храна 100g)

овес содржи:

- 65.00 г јаглехидрати (овес - Храна 100g)

- 5.00 g маст (овес - Храна 100g)

- 12.00 g Протеини (овес - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои житарки и житни производи имаат најмалку калории?
>> Високо протеинска храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои житарки и житни производи имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

овес содржи:

- 53.00 мг калциум (овес - Храна 100g)

- 3.00 мг железо (овес - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (овес - Храна 100g)

- 390.00 mg фосфор (овес - Храна 100g)

- 431.00 mg калиум (овес - Храна 100g)

- 2.00 мг натриум (овес - Храна 100g)


>> Минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу минерали?

витамини

овес содржи:

- 0.12 мг Витамин А (ретинол или каротин) (овес - Храна 100g)

- 0.55 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (овес - Храна 100g)

- 0.12 мг витамин Б2 или рибофлавин (овес - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (овес - Храна 100g)

- 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (овес - храна 100g)

- 3.20 мг витамин Е или токоферол (овес - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамини?


види исто така:

ВИТАМИН Ц во храната Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамин Ц?
Диета без IRON Кои житарки и житни производи имаат најмалку железо?
Витамин Б2 во храна кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмалку Витамин Б2?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмалку витамин Б6?
Витаминот А во Храна Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмалку витамин А?
Храна богата со натриум Кои житарки и житни производи имаат најмногу натриум?
Храна богата со фосфор кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмногу фосфор?
ХРАНА ЗА губење на тежината Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмалку масти?
Храна богата со фосфор Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмногу фосфор?
Храна богата со железо Кои житарки и житни производи имаат најмногу железо?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


ананас (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
дива свиња ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грашок (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
смокви (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
торта со јаболки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагнешко (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пржени колбаси ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Boletus ( исхрана - калории, витамини, минерали )
елен ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Gilthead ( исхрана - калории, витамини, минерали )
магдонос (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Devilfish ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (печени во рерна) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
лук (сијалицата) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
диња ( исхрана - калории, витамини, минерали )
малини (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
артишок (за јадење дел) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
џемови (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Здрава храна - Калории. Колку калории има во ананас (свежи)?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во дива свиња?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во моркови (суровини)?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во грашок (варен, конзервирана)?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во смокви (свежи)?
Масти во храната. Колку масти е таму во кравјо млеко, матеница, неварен (свежи)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more