logo
kriterij

витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во овес?


овес содржи 0.12 мг витамин Б2 или рибофлавин (овес - Храна 100g)

овес содржи:

- 353.00 калории (овес - Храна 100g)

- 65.00 г јаглехидрати (овес - Храна 100g)

- 5.00 g маст (овес - Храна 100g)

- 12.00 g Протеини (овес - Храна 100g)минерали

овес содржи:

- 53.00 мг калциум (овес - Храна 100g)

- 3.00 мг железо (овес - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (овес - Храна 100g)

- 390.00 mg фосфор (овес - Храна 100g)

- 431.00 mg калиум (овес - Храна 100g)

- 2.00 мг натриум (овес - Храна 100g)

витамини

овес содржи:

- 0.12 мг Витамин А (ретинол или каротин) (овес - Храна 100g)

- 0.55 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (овес - Храна 100g)

- 0.12 мг витамин Б2 или рибофлавин (овес - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (овес - Храна 100g)

- 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (овес - храна 100g)

- 3.20 мг витамин Е или токоферол (овес - Храна 100g)>> Витамин Б2 во храна Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои ферментирани сирења имаат најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои ферментирани сирења имаат најмалку витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои слатководни риби имаат најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои слатководни риби имаат најмалку витамин Б2?
>> Витамин Б2 ВО ХРАНА Кои птици имаат најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 ВО ХРАНА Кои птици имаат најмалку витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои овошје и овошни производи имаат најмалку Витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои морските риби имаат најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои морските риби имаат најмалку витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои млеко има најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои млеко има најмалку витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои месо има најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои месо има најмалку витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои месни производи имаат најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои месни производи имаат најмалку Витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои масти и масни супстанции имаат најмалку на Витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои житарки и житни производи имаат најмалку Витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои живина има најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 ВО ХРАНА Кои живина има најмалку витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои живина јајца имаат најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои живина јајца имаат најмалку витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои еленово има најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 ВО ХРАНА Кои еленово има најмалку витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Која храна има најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Која храна има најмалку витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Б2?


види исто така:

Храна богата со натриум Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмногу натриум?
Диета без калциум Кои житарки и житни производи имаат најмалку калциум?
Витаминот А во Храна Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмалку витамин А?
Храна богата со протеини кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмногу протеини?
Витаминот А во Храна Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмногу витамин А?
Храна богата со јаглени хидрати Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмногу јаглехидрати?
Диета без јаглени хидрати Кои житарки и житни производи имаат најмалку јагленохидрати?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмалку калории?
Витамин Б2 во храна Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмногу витамин Б2?
Диета без SODIUM кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмалку натриум?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


караница мармалад ( исхрана - калории, витамини, минерали )
слатки компири (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јастог (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
спанаќ (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Dace ( исхрана - калории, витамини, минерали )
караница (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
соја микроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
круша, конзервирана во сируп ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Турција јајца 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
морски алги (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Гаџон ( исхрана - калории, витамини, минерали )
холандски сирење ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагне ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Камембер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сланина (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
желе (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченица микроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардини (цела конзервирана вода) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
карамел ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во караница мармалад?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во слатки компири (суровини)?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во јастог (варен)?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во спанаќ (варен)?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во моркови (варен, конзервирана)?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во Dace?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more