logo
namirnica

црвени кромид

Зеленчук и производи од зеленчук
црвени кромид содржи 355.00 калории (црвени кромид - Храна 100g)

црвени кромид содржи:

- 75.40 г јаглехидрати (црвени кромид - Храна 100g)

- 1.10 g маст (црвени кромид - Храна 100g)

- 10.80 g Протеини (црвени кромид - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

црвени кромид содржи:

- 158.00 мг калциум (црвени кромид - Храна 100g)

- 3.30 мг железо (црвени кромид - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (црвени кромид - Храна 100g)

- 253.00 mg фосфор (црвени кромид - Храна 100g)

- 0.00 mg калиум (црвени кромид - Храна 100g)

- 0.00 мг натриум (црвени кромид - Храна 100g)


>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу минерали?

витамини

црвени кромид содржи:

- 0.04 мг Витамин А (ретинол или каротин) (црвени кромид - Храна 100g)

- 0.25 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (црвени кромид - Храна 100g)

- 0.18 мг витамин Б2 или рибофлавин (црвени кромид - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (црвени кромид - Храна 100g)

- 36.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (црвени кромид - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (црвени кромид - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини?


види исто така:

Витамин Б2 во храна кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамини Б2?
Витамини и минерали во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини и минерали?
Диета без ПРОТЕИН Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку протеини?
Диета без магнезиум кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку магнезиум?
Витамин Б1 ВО ХРАНА кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку витамин Б1?
Витамини и минерали во Храна Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу витамини и минерали?
Храна богата со магнезиум Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу магнезиум?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Е?
Храна богата со фосфор Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу фосфор?
Витамин Б1 ВО ХРАНА кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамини Б1?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


говедско месо сало ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Гаџон ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млечно чоколадо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
лосос (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пилешки џигер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
круша, конзервирана во сируп ( исхрана - калории, витамини, минерали )
патка месо без маснотии ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардини (цела конзервирана вода) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
краставица ( исхрана - калории, витамини, минерали )
желка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кајсија (сушени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
рибизли, црвена и бела ( исхрана - калории, витамини, минерали )
какао во прав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
домашни патка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагоди (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пржени Debrecin колбас ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сливи (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
спанаќ (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
рен (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
репа, корен (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во говедско месо сало?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во Гаџон?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во млечно чоколадо?
Железо во храната. Колку железо е таму во лосос (свежи)?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во пилешки џигер?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во круша, конзервирана во сируп?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more