logo
namirnica

ориз зрна (не излупени)

Житарици и житни производи
ориз зрна (не излупени) содржи 352.00 калории (ориз зрна (не излупени) - Храна 100g)

ориз зрна (не излупени) содржи:

- 77.00 г јаглехидрати (ориз зрна (не излупени) - Храна 100g)

- 1.40 g маст (ориз зрна (не излупени) - Храна 100g)

- 7.80 g Протеини (ориз зрна (не излупени) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои житарки и житни производи имаат најмалку калории?
>> Високо протеинска храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои житарки и житни производи имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

ориз зрна (не излупени) содржи:

- 45.00 мг калциум (ориз зрна (не излупени) - Храна 100g)

- 2.00 мг железо (ориз зрна (не излупени) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (ориз зрна (не излупени) - Храна 100g)

- 302.00 mg фосфор (ориз зрна (не излупени) - Храна 100g)

- 213.00 mg калиум (ориз зрна (не излупени) - Храна 100g)

- 9.00 мг натриум (ориз зрна (не излупени) - Храна 100g)


>> Минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу минерали?

витамини

ориз зрна (не излупени) содржи:

- 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) (ориз зрна (не излупени) - Храна 100g)

- 0.30 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (ориз зрна (не излупени) - Храна 100g)

- 0.06 мг витамин Б2 или рибофлавин (ориз зрна (не излупени) - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (ориз зрна (не излупени) - Храна 100g)

- 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (ориз зрна (не излупени) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (ориз зрна (не излупени) - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамини?


види исто така:

ХРАНА ЗА телесната тежина кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмногу масти?
Витамини во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамини?
Диета без IRON Кои житарки и житни производи имаат најмалку железо?
ВИТАМИН Ц во храната Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмалку витамин Ц?
Диета без јаглени хидрати Кои житарки и житни производи имаат најмалку јагленохидрати?
Диета без SODIUM Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмалку натриум?
ВИТАМИН А во храната Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамин А?
Витаминот А во Храна Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмногу витамин А?
Диета без магнезиум Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмалку магнезиум?
ХРАНА ЗА телесната тежина Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмногу масти?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


црн леб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ориз зрна (не излупени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
гуска црниот дроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
желка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пастрмка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
шума зајак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (сува) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пржени Debrecin колбас ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цвекло (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Гаџон ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бонбони - торта (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Dace ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ананас (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бел грав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
варен мида ( исхрана - калории, витамини, минерали )
портокал (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
смокви (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Brie ( исхрана - калории, витамини, минерали )
путер ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во црн леб?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во ориз зрна (не излупени)?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во гуска црниот дроб?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во желка?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во пастрмка?
Железо во храната. Колку железо е таму во шума зајак?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more