logo
namirnica

мајчиното млеко

млеко
мајчиното млеко содржи 76.00 калории (мајчиното млеко - Храна 100g)

мајчиното млеко содржи:

- 7.70 г јаглехидрати (мајчиното млеко - Храна 100g)

- 4.50 g маст (мајчиното млеко - Храна 100g)

- 1.10 g Протеини (мајчиното млеко - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои млеко има најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кои млеко има најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои млеко има најмногу јаглехидрати?

минерали

мајчиното млеко содржи:

- 34.00 мг калциум (мајчиното млеко - Храна 100g)

- 0.05 мг железо (мајчиното млеко - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (мајчиното млеко - Храна 100g)

- 14.00 mg фосфор (мајчиното млеко - Храна 100g)

- 11.00 mg калиум (мајчиното млеко - Храна 100g)

- 17.00 мг натриум (мајчиното млеко - Храна 100g)


>> Минерали во ХРАНА Кои млеко има најмногу минерали?

витамини

мајчиното млеко содржи:

- 0.06 мг Витамин А (ретинол или каротин) (мајчиното млеко - Храна 100g)

- 0.04 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (мајчиното млеко - Храна 100g)

- 0.04 мг витамин Б2 или рибофлавин (мајчиното млеко - Храна 100g)

- 0.02 мг витамин Б6 или пиридоксин (мајчиното млеко - Храна 100g)

- 5.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (мајчиното млеко - храна 100g)

- 0.24 мг витамин Е или токоферол (мајчиното млеко - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кои млеко има најмногу витамини?


види исто така:

ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои неподготвени - сурово млеко има најмногу калории?
ХРАНА ЗА телесната тежина кој го подготвил - преработени млеко има најмногу дебели?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои млеко има најмногу витамин Б1?
Храна богата со калциум кој го подготвил - преработени млеко има најмногу калциум?
Диета без магнезиум Кои млеко има најмалку магнезиум?
Витамини во Храна кој го подготвил - преработени млеко има најмалку витамини?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА кој го подготвил - преработени млеко има најмалку витамин Е?
Минерали во ХРАНА Кои млеко има најмалку минерали?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои млеко има најмногу витамин Е?
Храна богата со натриум Кои неподготвени - сурово млеко има најмногу натриум?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


Potatoe (чипс) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
печење (леб) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
доматено (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
свежо сирење ( исхрана - калории, витамини, минерали )
дива свиња ( исхрана - калории, витамини, минерали )
меласа ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагне ( исхрана - калории, витамини, минерали )
мајонезот (домашна) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагода компот конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардини (цела конзервирана вода) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
модар патлиџан (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целата пилешко јајца 48 гр ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
домашни патка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
дуња (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грав (сува) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
козјо сирење (во просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
жаба бутче ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Масти во храната. Колку масти е таму во potatoe (чипс)?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во кравјо млеко, матеница, неварен (свежи)?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во печење (леб)?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во доматено (варен, конзервирана)?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во свежо сирење?
Масти во храната. Колку масти е таму во дива свиња?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more