logo
vertikala

ВИТАМИН Ц во храната
Кои неподготвени - сурово млеко има најмалку витамин Ц?

витамин А | витамин Б1 | витамин Б2 | витамин Б6 | витамин Ц | витамин Е


ВИТАМИН Ц во храната Кои неподготвени - сурово млеко има најмалку витамин Ц?


1. кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) содржи 1.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g

2. кравјо млеко, бегло содржи 1.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g

3. козјото млеко содржи 2.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g

4. овчо млеко содржи 3.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g

5. мајчиното млеко содржи 5.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g

6. кобила на млеко содржи 10.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g>> ВИТАМИН Ц во храната Која храна има најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Која храна има најмалку витамин Ц?

Житарици и житни производи
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамин Ц?

месо
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои месо има најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои месо има најмалку витамин Ц?

деликатеси
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои месни производи имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои месни производи имаат најмалку витамин Ц?

еленово
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои еленово има најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои еленово има најмалку витамин Ц?

живина
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои живина има најмногу витамин Ц?
>> Витамин Ц во Храна Кои живина има најмалку витамин Ц?

птици
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои птици имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои птици имаат најмалку витамин Ц?

морски риби
>> Витамин Ц во Храна Кои морските риби имаат најмногу витамин Ц?
>> Витамин Ц во Храна Кои морските риби имаат најмалку витамин Ц?

слатководна риба
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои слатководни риби имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои слатководни риби имаат најмалку витамин Ц?

Школки, ракови, итн
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамин Ц?

млеко
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои млеко има најмногу витамин Ц?
>> Витамин Ц во Храна Кои имаат најмалку млеко витамин Ц?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку витамин Ц?

ферментирани сирења
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои ферментирани сирења имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои ферментирани сирења имаат најмалку витамин Ц?

живина јајца
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои живина јајца имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои живина јајца имаат најмалку витамин Ц?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> ВИТАМИН Ц во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Ц?

Овошје и овошни производи
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамин Ц?

масни супстанции
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои масти и масни материи имаат најмалку витамин Ц?

Шеќери и шеќер деривати
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Ц?


види исто така:

Храна богата со јаглени хидрати Кои млеко има најмногу јаглехидрати?
Диета без SODIUM Кои неподготвени - сурово млеко има најмалку натриум?
Храна богата со протеини Кои неподготвени - сурово млеко има најмногу протеини?
Витамини во Храна Кои млеко има најмногу витамини?
Диета без фосфор кој го подготвил - преработени млеко има најмалку фосфор?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои неподготвени - сурово млеко има најмалку калории?
ВИТАМИН А во храната Кои неподготвени - сурово млеко има најмногу витамин А?
Витамини и минерали во Храна кој го подготвил - преработени млеко има најмногу витамини и минерали?
Храна богата со железо кој го подготвил - преработени млеко има најмногу железо?
ВИТАМИН Ц во храната кој го подготвил - преработени млеко има најмногу витамин Ц?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


дива свиња ( исхрана - калории, витамини, минерали )
гуска црниот дроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагнешко (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пармезан ( исхрана - калории, витамини, минерали )
доматено (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целер (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (чипс) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
желе (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
харинга (маринирани) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пилешко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
туна (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
варен мида ( исхрана - калории, витамини, минерали )
портокал (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
морски алги (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
козјото млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (печени во рерна) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
праски (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во дива свиња?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во гуска црниот дроб?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во јагнешко (полу масти)?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во пармезан?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во доматено (сув)?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во целер (суровини)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more