logo
vertikala

ВИТАМИН Ц во храната
Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамин Ц?

витамин А | витамин Б1 | витамин Б2 | витамин Б6 | витамин Ц | витамин Е


ВИТАМИН Ц во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамин Ц?


1. варен мида содржи 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g

2. ракчиња (свежа) содржи 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g

3. вид рак во конзерва содржи 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g

4. конзервирана рак содржи 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g

5. желка содржи 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g

6. јастог (варен) содржи 2.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g

7. јастог во конзерва содржи 4.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g

8. жаба бутче содржи 5.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g

9. јастог (свежи) содржи 5.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g

10. полжав содржи 15.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g>> ВИТАМИН Ц во храната Која храна има најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Која храна има најмалку витамин Ц?

Житарици и житни производи
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамин Ц?

месо
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои месо има најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои месо има најмалку витамин Ц?

деликатеси
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои месни производи имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои месни производи имаат најмалку витамин Ц?

еленово
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои еленово има најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои еленово има најмалку витамин Ц?

живина
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои живина има најмногу витамин Ц?
>> Витамин Ц во Храна Кои живина има најмалку витамин Ц?

птици
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои птици имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои птици имаат најмалку витамин Ц?

морски риби
>> Витамин Ц во Храна Кои морските риби имаат најмногу витамин Ц?
>> Витамин Ц во Храна Кои морските риби имаат најмалку витамин Ц?

слатководна риба
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои слатководни риби имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои слатководни риби имаат најмалку витамин Ц?

Школки, ракови, итн
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамин Ц?

млеко
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои млеко има најмногу витамин Ц?
>> Витамин Ц во Храна Кои имаат најмалку млеко витамин Ц?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку витамин Ц?

ферментирани сирења
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои ферментирани сирења имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои ферментирани сирења имаат најмалку витамин Ц?

живина јајца
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои живина јајца имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои живина јајца имаат најмалку витамин Ц?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> ВИТАМИН Ц во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Ц?

Овошје и овошни производи
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамин Ц?

масни супстанции
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои масти и масни материи имаат најмалку витамин Ц?

Шеќери и шеќер деривати
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Ц?


види исто така:

ВИТАМИН А во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамин А?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамин Б1?
Витамини и минерали во Храна кој го подготвил - преработени школки, ракови и сл имаат најмногу витамини и минерали?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои неподготвени - сурова школки, ракови и сл имаат најмалку витамин Б6?
Диета без IRON Кои неподготвени - сурова школки, ракови и сл имаат најмалку железо?
Диета без IRON кој го подготвил - преработени школки, ракови и сл имаат најмалку железо?
Минерали во Храна Кои неподготвени - сурова школки, ракови и сл имаат најмногу минерали?
ВИТАМИН Ц во храната Кои неподготвени - суровини и школки, ракови и сл имаат најмногу витамин Ц?
Витамин Б2 ВО ХРАНА кој го подготвил - преработени школки, ракови и сл имаат најмногу витамин Б2?
Храна богата со калциум кој го подготвил - преработени школки, ракови и сл имаат најмногу калциум?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


црн леб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кикирики (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сланина (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Horsemeat ( исхрана - калории, витамини, минерали )
козјо сирење (во просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
полжав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Pandied слива конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
дуња (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кикирики (печени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
жолта Chanterelle печурки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пилешко јајца во прав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
џемови (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Манголд ( исхрана - калории, витамини, минерали )
филе на свинско месо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско месо сало ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овчо млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маслиново масло ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагода компот конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пармезан ( исхрана - калории, витамини, минерали )
елен ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Масти во храната. Колку масти е таму во црн леб?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во кикирики (сув)?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во сланина (полу масти)?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во horsemeat?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во козјо сирење (во просек)?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во полжав?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more