logo
vertikala

ВИТАМИН Ц во храната
Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамин Ц?

витамин А | витамин Б1 | витамин Б2 | витамин Б6 | витамин Ц | витамин Е


ВИТАМИН Ц во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамин Ц?


1. варен мида содржи 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g

2. ракчиња (свежа) содржи 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g

3. вид рак во конзерва содржи 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g

4. конзервирана рак содржи 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g

5. желка содржи 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g

6. јастог (варен) содржи 2.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g

7. јастог во конзерва содржи 4.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g

8. жаба бутче содржи 5.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g

9. јастог (свежи) содржи 5.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g

10. полжав содржи 15.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g>> ВИТАМИН Ц во храната Која храна има најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Која храна има најмалку витамин Ц?

Житарици и житни производи
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамин Ц?

месо
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои месо има најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои месо има најмалку витамин Ц?

деликатеси
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои месни производи имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои месни производи имаат најмалку витамин Ц?

еленово
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои еленово има најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои еленово има најмалку витамин Ц?

живина
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои живина има најмногу витамин Ц?
>> Витамин Ц во Храна Кои живина има најмалку витамин Ц?

птици
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои птици имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои птици имаат најмалку витамин Ц?

морски риби
>> Витамин Ц во Храна Кои морските риби имаат најмногу витамин Ц?
>> Витамин Ц во Храна Кои морските риби имаат најмалку витамин Ц?

слатководна риба
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои слатководни риби имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои слатководни риби имаат најмалку витамин Ц?

Школки, ракови, итн
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамин Ц?

млеко
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои млеко има најмногу витамин Ц?
>> Витамин Ц во Храна Кои имаат најмалку млеко витамин Ц?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку витамин Ц?

ферментирани сирења
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои ферментирани сирења имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои ферментирани сирења имаат најмалку витамин Ц?

живина јајца
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои живина јајца имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои живина јајца имаат најмалку витамин Ц?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> ВИТАМИН Ц во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Ц?

Овошје и овошни производи
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамин Ц?

масни супстанции
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои масти и масни материи имаат најмалку витамин Ц?

Шеќери и шеќер деривати
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Ц?


види исто така:

ВИТАМИН А во храната кој го подготвил - преработени школки, ракови и сл имаат најмалку витамин А?
Диета без Јагленохидрати Кои неподготвени - сурова школки, ракови и сл имаат најмалку јагленохидрати?
ВИТАМИН Ц во храната Кои неподготвени - суровини и школки, ракови и сл имаат најмногу витамин Ц?
Диета без SODIUM Кои неподготвени - сурова школки, ракови и сл имаат најмалку натриум?
Храна богата со фосфор кој го подготвил - преработени школки, ракови и сл имаат најмногу фосфор?
Витамин Б2 во храна Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамин Б2?
Витамин Б2 во храна Кои неподготвени - суровини и школки, ракови и сл имаат најмалку витамин Б2?
Витамин Б2 во храна Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамин Б2?
Витамини и минерали во храната Кои неподготвени - сурова школки, ракови и сл имаат најмалку витамини и минерали?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамин Б1?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


кајсија компот, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардини (цела конзервирана вода) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Surmullet ( исхрана - калории, витамини, минерали )
модар патлиџан (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
црн леб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овци филе ( исхрана - калории, витамини, минерали )
матеница ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кокошката е жолчка од јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
портокал (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
путер, Неподправената (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
харинга (чадена) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целата пилешко јајца 48 гр ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боровинки, конзервирана задушени ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грав (сува) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
патка јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагула (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
вид рак во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сливи (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
стаклен зрно ориз, суровини и ( исхрана - калории, витамини, минерали )
домашни патка ( исхрана - калории, витамини, минерали )


А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во кајсија компот, конзервирана?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во сардини (цела конзервирана вода)?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во surmullet?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во модар патлиџан (суровини)?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во црн леб?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во овци филе?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more