logo
vertikala

ВИТАМИН Е ВО ХРАНА
Кои храна има најмногу витамин Е?

витамин А | витамин Б1 | витамин Б2 | витамин Б6 | витамин Ц | витамин Е


ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои храна има најмногу витамин Е?


1. пченица микроб содржи 27.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

2. пченка микроб содржи 16.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

3. бадем (сув) содржи 15.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

4. јачмен никулци содржи 14.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

5. соја целата сушени семки содржи 8.50 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

6. боранија, суровини и содржи 4.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

7. магдонос (суровини) содржи 4.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

8. овес содржи 3.20 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

9. пченично брашно содржи 3.20 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

10. путер содржи 2.60 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

11. целер (суровини) содржи 2.60 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

12. путер, Неподправената (свежи) содржи 2.60 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

13. брокули (суровини) содржи 2.50 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

14. боранија (варен, конзервирана) содржи 2.50 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

15. овес снегулка содржи 2.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

16. цвест содржи 2.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

17. целата пилешко јајца 100 г содржи 2.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

18. скуша содржи 1.60 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

19. пченка жито содржи 1.55 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

20. целата пилешко јајца 48 гр содржи 1.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

21. свинско црниот дроб содржи 0.96 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

22. телешко polumasno содржи 0.90 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

23. култивирани печурки, свежи содржи 0.83 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

24. брокули (варени) содржи 0.80 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

25. јаболко (свежи) содржи 0.72 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

26. коза рифови содржи 0.70 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

27. кременадли содржи 0.70 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

28. зелка (суровини) содржи 0.70 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

29. Boletus содржи 0.63 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

30. леќа (сув) содржи 0.60 мг витамин Е или токоферол Храна 100g>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои храна има најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои храна има најмалку витамин Е?

Житарици и житни производи
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамин Е?

месо
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои месо има најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои месо има најмалку витамин Е?

деликатеси
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои месни производи имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои месни производи имаат најмалку витамин Е?

еленово
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои еленово има најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои еленово има најмалку витамин Е?

живина
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои живина има најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои живина има најмалку витамин Е?

птици
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои птици имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои птици имаат најмалку витамин Е?

морски риби
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои морските риби имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои морските риби имаат најмалку витамин Е?

слатководна риба
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои слатководни риби имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои слатководни риби имаат најмалку витамин Е?

Школки, ракови, итн
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамин Е?

млеко
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои млеко има најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои млеко има најмалку витамин Е?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку витамин Е?

ферментирани сирења
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмалку витамин Е?

живина јајца
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои живина јајца имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои живина јајца имаат најмалку витамин Е?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Е?

Овошје и овошни производи
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамин Е?

масни супстанции
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои масти и масни материи имаат најмалку витамин Е?

Шеќери и шеќер деривати
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Е?


види исто така:

Диета без IRON Која храна има најмалку железо?
ВИТАМИН Ц во храната кој го подготвил - обработена храна има најмногу витамин Ц?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои неподготвени - сурова храна има најмногу витаминот Б6?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои неподготвени - сурова храна има најмалку калории?
Храна богата со железо кој го подготвил - обработена храна има најмногу железо?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Која храна има најмалку калории?
Храна богата со калциум Кои неподготвени - сурова храна има најмногу калциум?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурова храна има најмалку витамин Б1?
МАГНЕЗИУМ храна богата Која храна има најмногу магнезиум?
ВИТАМИН Ц во храната Која храна има најмалку витамин Ц?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


кикирики (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Срна ( исхрана - калории, витамини, минерали )
џемови (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кокошката е жолчка од јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сок од домати, солени ( исхрана - калории, витамини, минерали )
елен ( исхрана - калории, витамини, минерали )
мајонезот (домашна) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Liverwurst ( исхрана - калории, витамини, минерали )
желе (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Boloney ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардини (цела конзервирана вода) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
туна (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ориз снегулки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско месо во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )
стаклен зрно ориз, варени ( исхрана - калории, витамини, минерали )
печење (леб) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јастог во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млеко кондензирана кравјо, засладен ( исхрана - калории, витамини, минерали )
свежо сирење ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кондензирана кравјо млеко, незасладена ( исхрана - калории, витамини, минерали )


А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во кикирики (сув)?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во Срна?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во џемови (просек)?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во кокошката е жолчка од јајце 100 г?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во сок од домати, солени?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во елен?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more