logo
vertikala

ВИТАМИН А во храната
Која храна има најмногу витамин А?

витамин А | витамин Б1 | витамин Б2 | витамин Б6 | витамин Ц | витамин Е


ВИТАМИН А во храната Која храна има најмногу витамин А?


1. пилешки џигер содржи 9.66 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

2. моркови (варен, конзервирана) содржи 5.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

3. свинско црниот дроб содржи 4.26 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

4. спанаќ (варен) содржи 2.83 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

5. магдонос (сув) содржи 2.47 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

6. магдонос (суровини) содржи 2.31 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

7. кајсија (сушени) содржи 2.23 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

8. бел грав содржи 2.04 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

9. цвекло (суровини) содржи 2.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

10. пченка (суровини) содржи 2.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

11. тиква содржи 1.74 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

12. пилешко јајца во прав содржи 1.34 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

13. Potatoe (пржена) содржи 1.02 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

14. путер содржи 0.99 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

15. путер, Неподправената (свежи) содржи 0.99 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

16. кокошката е жолчка од јајце 100 г содржи 0.98 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

17. кајсија (свежи) содржи 0.84 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

18. јагула (чадена) содржи 0.75 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

19. јагула (свежи) содржи 0.60 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

20. холандски сирење содржи 0.50 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

21. карфиол (варени) содржи 0.45 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

22. Ementaler содржи 0.44 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

23. кајсија компот, конзервирана содржи 0.41 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

24. доматно пире во кутии содржи 0.36 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

25. целата пилешко јајца 100 г содржи 0.34 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

26. павлака со 35% масленост содржи 0.33 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

27. доматено (суровини) содржи 0.33 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

28. пармезан содржи 0.32 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

29. доматено (варен, конзервирана) содржи 0.32 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

30. сок од домати, солени содржи 0.32 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g>> ВИТАМИН А во храната Која храна има најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Која храна има најмалку витамин А?

Житарици и житни производи
>> ВИТАМИН А во храната Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамин А?

месо
>> Витаминот А во Храна Кои месото има најмногу витамин А?
>> Витаминот А во Храна Кои месото има најмалку витамин А?

деликатеси
>> ВИТАМИН А во храната Кои месни производи имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои месни производи имаат најмалку витамин А?

еленово
>> ВИТАМИН А во храната Кои еленово има најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои еленово има најмалку витамин А?

живина
>> ВИТАМИН А во храната Кои живина има најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои живина има најмалку витамин А?

птици
>> ВИТАМИН А во храната Кои птици имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои птици имаат најмалку витамин А?

морски риби
>> Витаминот А во Храна Кои морските риби имаат најмногу витамин А?
>> Витаминот А во Храна Кои морските риби имаат најмалку витамин А?

слатководна риба
>> ВИТАМИН А во храната Кои слатководни риби имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои слатководни риби имаат најмалку витамин А?

Школки, ракови, итн
>> ВИТАМИН А во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамин А?

млеко
>> ВИТАМИН А во храната Кои млеко има најмногу витамин А?
>> Витаминот А во Храна Кои млеко има најмалку витамин А?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> ВИТАМИН А во храната Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку витамин А?

ферментирани сирења
>> ВИТАМИН А во храната Кои ферментирани сирења имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои ферментирани сирења имаат најмалку витамин А?

живина јајца
>> ВИТАМИН А во храната Кои живина јајца имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои живина јајца имаат најмалку витамин А?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> ВИТАМИН А во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин А?

Овошје и овошни производи
>> ВИТАМИН А во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамин А?

масни супстанции
>> ВИТАМИН А во храната Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои масти и масни материи имаат најмалку витамин А?

Шеќери и шеќер деривати
>> ВИТАМИН А во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин А?


види исто така:

Витамини во Храна Кои неподготвени - сурова храна има најмногу витамини?
ВИТАМИН Ц во храната Која храна има најмногу витамин Ц?
МАГНЕЗИУМ храна богата кој го подготвил - обработена храна има најмногу магнезиум?
ВИТАМИН Б6 во храната кој го подготвил - обработена храна има најмногу витаминот Б6?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА кој го подготвил - обработена храна има најмногу витамин Е?
Витамин Б1 во храната кој го подготвил - обработена храна има најмногу витамин Б1?
Јаглени хидрати храна богата Кои неподготвени - сурова храна има најмногу јаглехидрати?
Диета без калиум Која храна има најмалку калиум?
Диета без Јагленохидрати кој го подготвил - обработена храна има најмалку јагленохидрати?
Храна богата со натриум Која храна има најмногу натриум?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


целер (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
чоколадо мешање ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млеко кондензирана кравјо, засладен ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагнешко (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овес снегулка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
корнфлекс ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млечно чоколадо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
зелен бибер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
холандски сирење ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченично брашно ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагула (чадена) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целата пилешко јајца 48 гр ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бел рафиниран шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кикирики (печени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кромид (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јаболка, захаросани конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јастог во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )
еребица ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Chives (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во целер (варен, конзервирана)?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во грозје (свеж сок)?
Масти во храната. Колку масти е таму во чоколадо мешање?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во млеко кондензирана кравјо, засладен?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во јагнешко (полу масти)?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во овес снегулка?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more