logo
vertikala

Храна богата со натриум
Кои подготвени - обработена храна има најмногу натриум?

калциум | железо | магнезиум | фосфор | калиум | натриум


Храна богата со натриум Кои подготвени - обработена храна има најмногу натриум?


1. јастог (варен) содржи 1400.00 мг натриум Храна 100g

2. варени солени шунка содржи 876.00 мг натриум Храна 100g

3. мајонезот (домашна) содржи 650.00 мг натриум Храна 100g

4. доматно пире во кутии содржи 590.00 мг натриум Храна 100g

5. бела пченица леб содржи 493.00 мг натриум Храна 100g

6. печење (леб) содржи 490.00 мг натриум Храна 100g

7. пилешко јајца во прав содржи 487.00 мг натриум Храна 100g

8. црн леб содржи 430.00 мг натриум Храна 100g

9. ракчиња (свежа) содржи 400.00 мг натриум Храна 100g

10. Potatoe (чипс) содржи 340.00 мг натриум Храна 100g

11. желка содржи 290.00 мг натриум Храна 100g

12. моркови (варен, конзервирана) содржи 280.00 мг натриум Храна 100g

13. грашок (варен, конзервирана) содржи 260.00 мг натриум Храна 100g

14. сок од домати, солени содржи 230.00 мг натриум Храна 100g

15. јачмен леб содржи 220.00 мг натриум Храна 100g

16. гуска црниот дроб содржи 140.00 мг натриум Храна 100g

17. скуша содржи 140.00 мг натриум Храна 100g

18. млеко кондензирана кравјо, засладен содржи 140.00 мг натриум Храна 100g

19. доматено (варен, конзервирана) содржи 130.00 мг натриум Храна 100g

20. Surmullet содржи 100.00 мг натриум Храна 100g

21. есетра содржи 100.00 мг натриум Храна 100g

22. кондензирана кравјо млеко, незасладена содржи 95.00 мг натриум Храна 100g

23. коза рифови содржи 90.00 мг натриум Храна 100g

24. јагне содржи 90.00 мг натриум Храна 100g

25. ослиќ содржи 89.00 мг натриум Храна 100g

26. млечно чоколадо содржи 86.00 мг натриум Храна 100g

27. домашни патка содржи 85.00 мг натриум Храна 100g

28. патка месо без маснотии содржи 85.00 мг натриум Храна 100g

29. гуска содржи 85.00 мг натриум Храна 100g

30. пилешки џигер содржи 85.00 мг натриум Храна 100g>> Храна богата со натриум Која храна има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Која храна има најмалку натриум?

Житарици и житни производи
>> Храна богата со натриум Кои житарки и житни производи имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои житарки и житни производи имаат најмалку натриум?

месо
>> Храна богата со натриум Кои месо има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои месо има најмалку натриум?

деликатеси
>> Храна богата со натриум Кои месни производи имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои месни производи имаат најмалку натриум?

еленово
>> Храна богата со натриум Кои еленово има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои еленово има најмалку натриум?

живина
>> Храна богата со натриум Кои живина има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои живина има најмалку натриум?

птици
>> Храна богата со натриум Кои птици имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои птици имаат најмалку натриум?

морски риби
>> Храна богата со натриум Кои морските риби имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои морските риби имаат најмалку натриум?

слатководна риба
>> Храна богата со натриум Кои слатководни риби имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои слатководни риби имаат најмалку натриум?

Школки, ракови, итн
>> Храна богата со натриум Кои школки, ракови и сл имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои школки, ракови и сл имаат најмалку натриум?

млеко
>> Храна богата со натриум Кои млеко има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои млеко има најмалку натриум?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Храна богата со натриум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку натриум?

ферментирани сирења
>> Храна богата со натриум Кои ферментирани сирења имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои ферментирани сирења имаат најмалку натриум?

живина јајца
>> Која храна богата со натриум Кои живина јајца имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои живина јајца имаат најмалку натриум?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Храна богата со натриум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку натриум?

Овошје и овошни производи
>> Храна богата со натриум Кои овошје и овошни производи имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои овошје и овошни производи имаат најмалку натриум?

масни супстанции
>> Храна богата со натриум Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои масти и масни материи имаат најмалку натриум?

Шеќери и шеќер деривати
>> Храна богата со натриум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку натриум?


види исто така:

Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурова храна има најмалку витамин Б1?
Диета без јаглени хидрати Која храна има најмалку јагленохидрати?
Храна богата со протеини Кои храни имаат најмногу протеини?
Витамин Б2 во храна Која храна има најмногу витамин Б2?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА кој го подготвил - обработена храна има најмалку витамин Е?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои храни имаат најмногу витамин Б1?
Витамини и минерали во храната кој го подготвил - обработена храна има најмногу витамини и минерали?
Храна богата со калциум кој го подготвил - обработена храна има најмногу калциум?
Диета без SODIUM Кои неподготвени - сурова храна има најмалку натриум?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурова храна има најмалку витамин Е?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


цвест ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Gilthead ( исхрана - калории, витамини, минерали )
соја целата сушени семки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
смокви (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
печење (леб) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
орев (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
дуња (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маргарин (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут, задушени исечени, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
зелка (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
портокал (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
магдонос (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско месо во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целер (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Ementaler ( исхрана - калории, витамини, минерали )
какао во прав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
датуми, овошје со шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пржени колбаси ( исхрана - калории, витамини, минерали )
доматено (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (чипс) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во цвест?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во gilthead?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во соја целата сушени семки?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во смокви (свежи)?
Масти во храната. Колку масти е таму во печење (леб)?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во орев (сув)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more