logo
namirnica

грашок (варен, конзервирана)

Зеленчук и производи од зеленчук
грашок (варен, конзервирана) содржи 66.00 калории (грашок (варен, конзервирана) - Храна 100g)

грашок (варен, конзервирана) содржи:

- 11.70 г јаглехидрати (грашок (варен, конзервирана) - Храна 100g)

- 0.40 g маст (грашок (варен, конзервирана) - Храна 100g)

- 3.70 g Протеини (грашок (варен, конзервирана) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

грашок (варен, конзервирана) содржи:

- 24.00 мг калциум (грашок (варен, конзервирана) - Храна 100g)

- 1.80 мг железо (грашок (варен, конзервирана) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (грашок (варен, конзервирана) - Храна 100g)

- 67.00 mg фосфор (грашок (варен, конзервирана) - Храна 100g)

- 201.00 mg калиум (грашок (варен, конзервирана) - Храна 100g)

- 260.00 мг натриум (грашок (варен, конзервирана) - Храна 100g)


>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу минерали?

витамини

грашок (варен, конзервирана) содржи:

- 0.20 мг Витамин А (ретинол или каротин) (грашок (варен, конзервирана) - Храна 100g)

- 0.11 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (грашок (варен, конзервирана) - Храна 100g)

- 0.10 мг витамин Б2 или рибофлавин (грашок (варен, конзервирана) - Храна 100g)

- 0.05 мг витамин Б6 или пиридоксин (грашок (варен, конзервирана) - Храна 100g)

- 12.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (грашок (варен, конзервирана) - храна 100g)

- 0.40 мг витамин Е или токоферол (грашок (варен, конзервирана) - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини?


види исто така:

Храна богата со железо кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу железо?
Храна богата со протеини Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу протеини?
Храна богата со јаглени хидрати Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?
ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу калории?
Витамини во Храна Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамини?
Диета без калиум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калиум?
Диета без SODIUM кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку натриум?
Храна богата со калциум Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу калциум?
Витамини и минерали во Храна кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамини и минерали?
ХРАНА ЗА губење на тежината Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку масти?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


јаболко (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Гаџон ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
жолта Chanterelle печурки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млечно чоколадо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
брокули (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
суровини тесто ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целер (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Турција јајца 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боранија (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кефир ( исхрана - калории, витамини, минерали )
никне ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пифтија ( исхрана - калории, витамини, минерали )
култивирани печурки (конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сок од домати, солени ( исхрана - калории, витамини, минерали )
карамел ( исхрана - калории, витамини, минерали )
малина џем во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сируп ( исхрана - калории, витамини, минерали )


ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во јаболко (свежи)?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во Гаџон?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во моркови (варен, конзервирана)?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во жолта Chanterelle печурки?
Железо во храната. Колку железо е таму во млечно чоколадо?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во брокули (суровини)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more