logo
namirnica

јастог (варен)

Школки, ракови, итн
јастог (варен) содржи 96.00 калории (јастог (варен) - Храна 100g)

јастог (варен) содржи:

- 0.30 г јаглехидрати (јастог (варен) - Храна 100g)

- 2.20 g маст (јастог (варен) - Храна 100g)

- 18.70 g Протеини (јастог (варен) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои школки, ракови и сл имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кои школки, ракови и сл имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои школки, ракови и сл имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

јастог (варен) содржи:

- 200.00 мг калциум (јастог (варен) - Храна 100g)

- 2.00 мг железо (јастог (варен) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (јастог (варен) - Храна 100g)

- 300.00 mg фосфор (јастог (варен) - Храна 100g)

- 260.00 mg калиум (јастог (варен) - Храна 100g)

- 1400.00 мг натриум (јастог (варен) - Храна 100g)


>> Минерали во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмногу минерали?

витамини

јастог (варен) содржи:

- 0.01 мг Витамин А (ретинол или каротин) (јастог (варен) - Храна 100g)

- 0.01 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (јастог (варен) - Храна 100g)

- 0.05 мг витамин Б2 или рибофлавин (јастог (варен) - Храна 100g)

- 0.13 мг витамин Б6 или пиридоксин (јастог (варен) - Храна 100g)

- 2.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (јастог (варен) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (јастог (варен) - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамини?


види исто така:

Минерали во Храна Кои неподготвени - сурова школки, ракови и сл имаат најмалку минерали?
Храна богата со протеини Кои школки, ракови и сл имаат најмногу протеини?
Диета без Јагленохидрати Кои неподготвени - сурова школки, ракови и сл имаат најмалку јагленохидрати?
Минерали во Храна кој го подготвил - преработени школки, ракови и сл имаат најмногу минерали?
ВИТАМИН А во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамин А?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои неподготвени - сурова школки, ракови и сл имаат најмалку витамин Б6?
Диета без калциум Кои неподготвени - сурова школки, ракови и сл имаат најмалку калциум?
Храна богата со фосфор кој го подготвил - преработени школки, ракови и сл имаат најмногу фосфор?
ХРАНА ЗА губење на тежината Кои неподготвени - сурова школки, ракови и сл имаат најмалку масти?
ХРАНА ЗА губење на тежината кој го подготвил - преработени школки, ракови и сл имаат најмалку масти?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


јагула (чадена) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
паштета јајца 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млеко кондензирана кравјо, засладен ( исхрана - калории, витамини, минерали )
животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
компир (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
тиква ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бел грав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
есетра ( исхрана - калории, витамини, минерали )
крап ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (печени во рерна) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
патка јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
корнфлекс ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско месо сало ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардина ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бонбони (во просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
печење (леб) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагне ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сончогледово семе ( исхрана - калории, витамини, минерали )


ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во јагула (чадена)?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во паштета јајца 100 г?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во млеко кондензирана кравјо, засладен?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст)?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во компир (суровини)?
Масти во храната. Колку масти е таму во тиква?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more