logo
namirnica

пченка (суровини)

Зеленчук и производи од зеленчук
пченка (суровини) содржи 21.00 калории (пченка (суровини) - Храна 100g)

пченка (суровини) содржи:

- 2.60 г јаглехидрати (пченка (суровини) - Храна 100g)

- 0.30 g маст (пченка (суровини) - Храна 100g)

- 1.80 g Протеини (пченка (суровини) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

пченка (суровини) содржи:

- 30.00 мг калциум (пченка (суровини) - Храна 100g)

- 0.00 мг железо (пченка (суровини) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (пченка (суровини) - Храна 100g)

- 49.00 mg фосфор (пченка (суровини) - Храна 100g)

- 421.00 mg калиум (пченка (суровини) - Храна 100g)

- 4.00 мг натриум (пченка (суровини) - Храна 100g)


>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу минерали?

витамини

пченка (суровини) содржи:

- 2.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) (пченка (суровини) - Храна 100g)

- 0.06 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (пченка (суровини) - Храна 100g)

- 0.08 мг витамин Б2 или рибофлавин (пченка (суровини) - Храна 100g)

- 0.20 мг витамин Б6 или пиридоксин (пченка (суровини) - Храна 100g)

- 18.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (пченка (суровини) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (пченка (суровини) - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини?


види исто така:

ХРАНА ЗА телесната тежина Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу масти?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Б1?
ВИТАМИН А во храната кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамин А?
Витамини и минерали во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамини и минерали?
Диета без калциум Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку калциум?
Витамини во Храна Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу витамини?
Храна богата со јаглени хидрати Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?
Храна богата со железо Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу железо?
Храна богата со калциум Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу калциум?
Диета без IRON Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку железо?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


млеко кондензирана кравјо, засладен ( исхрана - калории, витамини, минерали )
стаклен зрно ориз, варени ( исхрана - калории, витамини, минерали )
растително масло (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагода (џем) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ананас (конзервирана во сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кајсија компот, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
какао во прав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
харинга (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Zwieback ( исхрана - калории, витамини, минерали )
круши (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
еребица ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Liverwurst ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јастог (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
паштета јајца 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Гаџон ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардина ( исхрана - калории, витамини, минерали )
гуска ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ананас (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Натриум во храната. Колку натриум е таму во млеко кондензирана кравјо, засладен?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во стаклен зрно ориз, варени?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во растително масло (просек)?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во јагода (џем)?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во ананас (конзервирана во сок)?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во кајсија компот, конзервирана?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more