logo
namirnica

мајонезот (домашна)

масни супстанции
мајонезот (домашна) содржи 729.00 калории (мајонезот (домашна) - Храна 100g)

мајонезот (домашна) содржи:

- 3.00 г јаглехидрати (мајонезот (домашна) - Храна 100g)

- 79.00 g маст (мајонезот (домашна) - Храна 100g)

- 1.50 g Протеини (мајонезот (домашна) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои масти и масни материи имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

мајонезот (домашна) содржи:

- 20.00 мг калциум (мајонезот (домашна) - Храна 100g)

- 1.00 мг железо (мајонезот (домашна) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (мајонезот (домашна) - Храна 100g)

- 0.00 mg фосфор (мајонезот (домашна) - Храна 100g)

- 40.00 mg калиум (мајонезот (домашна) - Храна 100g)

- 650.00 мг натриум (мајонезот (домашна) - Храна 100g)


>> Минерали во Храна Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу минерали?

витамини

мајонезот (домашна) содржи:

- 0.06 мг Витамин А (ретинол или каротин) (мајонезот (домашна) - Храна 100g)

- 0.04 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (мајонезот (домашна) - Храна 100g)

- 0.05 мг витамин Б2 или рибофлавин (мајонезот (домашна) - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (мајонезот (домашна) - Храна 100g)

- 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (мајонезот (домашна) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (мајонезот (домашна) - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамини?


види исто така:

Диета без калиум Кои масти и масни материи имаат најмалку на калиум?
Витамин Б1 ВО ХРАНА кој го подготвил - преработени масти и масни материи имаат најмалку витамин Б1?
Храна богата со јаглени хидрати Кои неподготвени - сурови масти и масни супстанции кои имаат најмногу јаглехидрати?
Диета без IRON Кои неподготвени - сурови масти и масни материи имаат најмалку железо?
Минерали во Храна Кои неподготвени - сурови масти и масни супстанции кои имаат најмногу минерали?
Диета без магнезиум Кои неподготвени - сурови масти и масни материи имаат најмалку магнезиум?
Храна богата со фосфор Кои подготвени - преработени масти и масни супстанции кои имаат најмногу фосфор?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои масти и масни материи имаат најмалку витамин Б6?
Храна богата со калиум Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу калиум?
Витамин Б2 во храна кој го подготвил - преработени масти и масни материи имаат најмалку витамин Б2?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


целата пилешко јајца 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ананас (конзервирана во сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагода компот конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
карфиол (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овци масти ( исхрана - калории, витамини, минерали )
црвени кромид ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кефир ( исхрана - калории, витамини, минерали )
филе на свинско месо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бел грав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боровинки, конзервирана задушени ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардина ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Срна ( исхрана - калории, витамини, минерали )
животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боранија (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Dace ( исхрана - калории, витамини, минерали )
крап ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Манголд ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ракчиња (свежа) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пармезан ( исхрана - калории, витамини, минерали )
паштета јајца 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )


ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во целата пилешко јајца 100 г?
Масти во храната. Колку масти е таму во ананас (конзервирана во сок)?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во јагода компот конзервирана?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во карфиол (суровини)?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во овци масти?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во црвени кромид?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more