logo
namirnica

бела пченица леб

Житарици и житни производи
бела пченица леб содржи 262.00 калории (бела пченица леб - Храна 100g)

бела пченица леб содржи:

- 57.00 г јаглехидрати (бела пченица леб - Храна 100g)

- 0.70 g маст (бела пченица леб - Храна 100g)

- 6.90 g Протеини (бела пченица леб - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои житарки и житни производи имаат најмалку калории?
>> Високо протеинска храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои житарки и житни производи имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

бела пченица леб содржи:

- 22.00 мг калциум (бела пченица леб - Храна 100g)

- 0.80 мг железо (бела пченица леб - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (бела пченица леб - Храна 100g)

- 100.00 mg фосфор (бела пченица леб - Храна 100g)

- 108.00 mg калиум (бела пченица леб - Храна 100g)

- 493.00 мг натриум (бела пченица леб - Храна 100g)


>> Минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу минерали?

витамини

бела пченица леб содржи:

- 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) (бела пченица леб - Храна 100g)

- 0.07 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (бела пченица леб - Храна 100g)

- 0.05 мг витамин Б2 или рибофлавин (бела пченица леб - Храна 100g)

- 0.18 мг витамин Б6 или пиридоксин (бела пченица леб - Храна 100g)

- 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (бела пченица леб - храна 100g)

- 0.20 мг витамин Е или токоферол (бела пченица леб - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамини?


види исто така:

ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмногу калории?
Калциум храна богата кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмногу калциум?
Храна богата со магнезиум Кои житарки и житни производи имаат најмногу магнезиум?
Минерали во Храна Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмногу минерали?
Витаминот А во Храна Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмалку витамин А?
Храна богата со фосфор Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмногу фосфор?
Витамин Б2 во храна кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмалку Витамин Б2?
Минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу минерали?
Витамин Б1 ВО ХРАНА кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмалку витамин Б1?
Диета без IRON кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмалку железо?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


торта со јаболки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
спанаќ (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
брокули (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овес ( исхрана - калории, витамини, минерали )
нерафинирано шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ориз зрна (не излупени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагоди (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
култивирани печурки, свежи ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кајсија (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
компир (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
скуша ( исхрана - калории, витамини, минерали )
жолта Chanterelle печурки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (чипс) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боранија, суровини и ( исхрана - калории, витамини, минерали )
брокули (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
датуми, овошје со шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
какао - путер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кикирики (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сируп ( исхрана - калории, витамини, минерали )
патка месо без маснотии ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во торта со јаболки?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во спанаќ (суровини)?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во брокули (варени)?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во овес?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во нерафинирано шеќер?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во ориз зрна (не излупени)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more